بره موم، صمغی است که توسط زنبورهای عسل از گیاهان مختلف جمع‌ آوری شده و به کندو منتقل می‌شود. این ماده علاوه بر تاثیر و نقشی که در ترمیم و بازسازی سلول‌ها و ساختار کندوها دارد، هزاران سال است که در طب سنتی استفاده می شود و یک درمان موثر برای بیماری های روده، معده، قلب و … می باشد. انواع بره موم نه تنها به عنوان یک ضد ویروس طبیعی شناخته شده است، بلکه در تقویت سیستم ایمنی بدن و تولید پادتن‌ها نقش مؤثری را ایفا می‌کند. اما سوالی که برای خیلی از مصرف کنندگاه و خریدان پیش می آید این است که: طریقه مصرف بره موم چگونه است؟ 

طریقه مصرف بره موم می تواند به صورت خام، ترکیب با عسل و یا حل شده در آب باشد و وابسته به مشکل و بیماری شما مصرف شود. با توجه به اینکه طعم بره‌ موم ممکن است برای کودکان جالب نباشد، می‌توانیم از عسل بره‌ موم استفاده کنیم.

دوز مصرف بره موم

دوز مصرف بره موم برای بزرگسالان به موارد مختلف و شرایط افراد بستگی دارد. اگر قصد دارید که از بره موم به عنوان یک مکمل غذایی برای تقویت سیستم ایمنی و محافظت از پوست استفاده کنید یا از خواص درمانی آن بهره مند شوید می توانید  بین 3  تا 10 گرم بره‌ موم را در طول روز مصرف نمایید. مشورت با پزشک یا متخصص طب سنتی نیز می تواند شما را برای تعیین دوز مورد نیاز بره موم راهنمایی کند.

برای نوزادان زیر یک سال، مصرف بره موم، عسل و موم ممنوع است اما برای کودکان با سن 2 سال به بالا، مصرف بره موم زیر نظر پزشک مجاز است. دوز روزانه برای گروه سنی 2 تا 4 سال، حدوداً 250 میلی‌گرم یا معادل 1/3 قاشق چای‌خوری می باشد و برای گروه سنی کودکان 4 تا 6 ساله، حدود 500 میلی‌گرم یا 1/2 قاشق چای‌خوری مناسب است.

 خواص بره موم برای سرماخوردگی و سرفه

سریع تر شدن زمان بهبودی سرماخوردگی و آنفولانزا یکی از فواید بره موم است. این ماده سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به کاهش التهاب گلو و تسکین سرفه در زمان بیماری کمک می کند.برای درمان سرفه، ترکیب مقداری از بره موم را در نصف فنجان آب گرم حل کرده و میل کنید. برای طعم دار شدن و بیشتر شدن خواص همچنین می توانید کمی عسل طبیعی به این نوشیدنی اضافه کنید.

طریقه مصرف بره موم

خواص و طریقه مصرف بره موم برای دندان

بره موم یک راه حل طبیعی و موثر برای درمان زخم‌های دهانی شناخته می‌شود. این ترکیب نه تنها آبسه های دهانی، عفونت دندان، التهاب لثه و گلوسیت را بهبود می‌بخشد، بلکه از دندان‌ها نیز در برابر پوسیدگی حفاظت می‌کند. برای حفظ سلامت دهان و دندان، 1 قاشق چای‌خوری از عصاره بره موم را با یک پیمانه آب مخلوط کرده و این عصاره را در طول روز میل کنید یا از این محلول را برای غرغره کردن استفاده نمائید. 

خواص و طریقه مصرف بره موم برای دستگاه گوارش

بره موم در مقابل باکتری هلیکوباکتر پیلوری که مهمترین عامل زخم‌ معده است، عملکرد درمانی دارد و نه تنها ترشح اسید معده را کنترل می‌کند، به بهبود کلی سلامت دستگاه گوارش نیز کمک می‌نماید. طریقه مصرف بره موم برای سلامت معده به این صورت است که می توانید قبل از غذا، مقدار کمی از بره موم خام یا بره موم محلول در آب را به مدت 5 روز مصرف کنید.

طریقه مصرف بره موم برای بهبود سوختگی

بره موم، توانایی قوی در ضدعفونی کنندگی محل سوختگی دارد و سلول های پوستی را برای ترمیم تحریک می کند. روش استفاده از بره موم بسیار ساده است. می‌توانید ترکیب آن را با عسل یا آب مخلوط کرده و روی ناحیه سوختگی قرار دهید تا با گذر زمان ترمیم خود را انجام دهد.

طریقه مصرف بره موم

طریقه مصرف بره موم برای بهبود تبخال

استفاده موضعی از بره موم به عنوان یک راهکار موثر در درمان تبخال شناخته می شود و نتایج قابل توجهی را نیز ارائه می‌دهد. طریقه مصرف بره موم برای تبخال به این صورت است که مقداری از آن را به دلخواه بر روی ناحیه تبخال قرار داده و با ملایمت ماساژ داده تا محصول به خوبی جذب شود. 

بره موم و عفونت ادراری

جهت درمان عفونت ادراری، توصیه می‌شود به مدت ۱۰ روز، از بره موم استفاده نمائید. طریقه مصرف به‌ طوری باشد که در سه روز اول، هر روز ۳ گرم قرص بره‌ موم و در هفت روز بعدی، هر روز ۲ گرم مصرف گردد.

درمان عفونت گوش با بره موم

بره موم، از اوتیت میانی یا عفونت گوش جلوگیری و حتی آن را درمان می‌کند. پژوهش‌های علمی نشان داده‌اند که این ماده حتی برای کودکان یک ساله نیز مناسب است. برای استفاده، می‌توانید یک تکه پنبه را به بره موم آغشته کنید و آن را به دقت در مجرای گوش قرار دهید.

 بهبود مشکلات پوستی با بره موم

بره موم برای درمان مشکلات پوستی مانند اونیکومایکوزیس، جوش، زخم بستر، زخم واریس، پسوریازیس، اگزما استفاده می گردد. این ماده همچنین می‌تواند از عوامل ایجاد آکنه نیز جلوگیری کند. طریقه مصرف بره موم برای درمان مشکلات پوستی اینگونه است که مقداری از آن را به ناحیه مورد نیاز ماساژ دهید تا جذب شود.

بره موم

سوالات متداول

طریقه مصرف بره موم برای مدیریت بیماری دیابت چگونه است؟

اگرچه بره موم نمی‌تواند بیماران دیابت را به طور کامل بهبود بخشد، اما به تعادل فرآیندهای بیولوژیکی بدن کمک کرده و در ترمیم زخم‌ها نقش دارد. برای بهبود وضعیت دیابت، می‌توانید بره موم را به صورت محلول یا در ترکیب با مواد غذایی مصرف کنید. بیماران مبتلا به دیابت نیازمند مصرف 500 میلی‌گرم در سه دوره روزانه هستند اما تجویز صحیح باید توسط پزشک متخصص صورت بگیرد.

آیا بره موم برای سرماخوردگی مفید است؟

بله. استفاده از بره موم باعث بهبود سریع تر عفونت و علائم ناشی از سرماخوردگی می شود.