اگر درباره گرده گل زنبور عسل و خواص شگفت انگیز آن شنیده باشید قطعا فکر خرید گرده گل را هم کرده اید. در واقع گرده زنبور عسل پودر زرد طلایی است که زنبورها از گل ها جمع آوری می کنند و در سبدهای گرده روی پاهای عقب خود ذخیره می کنند. گرده زنبور عسل باید به روش خاصی نگهداری شود تا تازه بمانند. برخلاف عسل، در صورت نگهداری نادرست این محصول، احتمال خراب شدن آن وجود داشته و مصرف آن حتی ممکن است به شما آسیب بزند. در این مقاله شما می توانید روش های ساده نگهداری از گرده گل را مطالعه نمایید.

گرده گل را چگونه نگهداری کنیم؟

مصرف گرده گل در سال های اخیر با روند رو به رشد مواجه بوده است. به دلیل خواص بی نظیر که دارد، افراد بیشتری نسبت به آن آگاه شده و همین موضوع دلیلی برای استفاده بیشتر از این ماده طبیعی است. گرده گل می تواند گزینه ای فوق العاده عالی برای درمان بیماری ها یا افزایش سطح انرژی باشد؛ اما در صورتی که به درستی مورد استفاده قرار گیرد. برای استفاده صحیح از گرده گل، اصول نگهداری از گرده گل اهمیت فوق العاده زیادی خواهد داشت.

شما می توانید گرده گل تازه را از فروشگاه عسل قره چمن تهیه کنید اما در هر صورت باید به برخی از نکات برای نگهداری آن در طولانی مدت توجه داشته باشید. همانطور که گفته شد عدم توجه به برخی از نکات خواص آن را کاهش خواهد داد.

اطمینان از خشک بودن گرده گل زنبور عسل

مهمترین نکته ای که برای نگهداری گرده گل باید رعایت کنید، اطمینان از خشک بودن آن است. هنگام برداشت این محصول از کندو، طبیعتا مقداری رطوبت خواهد داشت که برای جلوگیری از خراب شدن باید آن را با روش های سنتی یا روش های مدرن کاملا خشک کرد. چنانچه  درصد رطوبت باقیمانده در گرده گل زیاد باشد، احتمال کپک زدن یا فاسد شدن گرده گل افزایش پیدا می کند. در نتیجه زمان ماندگاری آن کمتر شده و تاریخ انقضای گرده گل سریعتر فرا می رسد.

گرده گل را چگونه نگهداری کنیم

در صورتی که گرده گلی خریداری نموده و رطوبت آن زیاد باشد بهتر است در منزل آن را با روش های ساده خشک کنید. بطور مثال آن را روی پارچه نخی پهن کرده و جلوی نور آفتاب قرار دهید.  توجه داشته باشید که این کار را به موقع انجام دهید. هر چقدر از زمان خرید گرده گل بیشتر بگذرد و شما اقدام به خشک کردن گرده گل نکنید، احتمال کپک زدن، فاسد شدن یا از دست رفتن خواص گرده گل حتی در بهترین شرایط نگهداری نیز افزایش پیدا می کند.

گرده گل را در محیطی به دور از رطوبت نگه دارید!

همانطور که اشاره شد، برای نگهداری گرده گل باید از خشک بودن آن مطمئن شوید. طبیعتا مرحله بعدی این است که در حین نگه داری آن در طولانی مدت توجه کنید که در محیط مرطوب نباشد و ظرف نگهداری آن نیز کاملا خشک باشد. اگر می خواهید گرده گل را در فریزر یا یخچال بگذارید حتما از ظرف های دربسته استفاده کنید که امکان عرق کردن نداشته باشد.

نگه داشتن گرده گل در محیطی خنک

عامل مهم دیگری که باعث خراب شدن گرده گل می شود، گرمای بیش از اندازه است. اگر گرده گل در محیط های گرم قرار گیرد احتمال کپک زدن و فاسد شدن آن افزایش پیدا می کند. حتی اگر رطوبت را در حد متعادل از آن دور کرده باشید هم ممکن است در اثر گرما، گرده گل دچار مشکلاتی شود. در نتیجه شاید بهترین مکان برای نگهداری از گرده گل یخچال است.

در یخچال دما در حد مناسب برای نگهداری گرده گل وجود دارد. نگهداری از گرده گل در کابینت آشپزخانه یا کمد های مختلف درون آشپزخانه هم گزینه خوبی است؛ اما در فصل تابستان که دمای هوا بسیار زیاد می شود احتمال ایجاد مشکل در گرده گل وجود دارد.

در اینجا لازم است اشاره کنیم که گرده گل باید به دور از نور خورشید نگهداری شود. اگر قرار است گرده گل را در فضای خانه نگهداری کنید یا در هنگام مصرف آن را در ظرف دیگری بریزید، سعی کنید نور خورشید به صورت مستقیم بر روی آن نتابد. در صورت تابش مستقیم نور خورشید به گرده گل، احتمال از دست رفتن خواص گرده گل وجود دارد.

مصرف تازه زنبور عسل

نکته مهم دیگری که باید برای نگهداری از گرده گل مورد توجه شما باشد، زمان مصرف است. این ماده طبیعی در بهترین شرایط نگهداری نیز باید خیلی زود مصرف شود. بهترین زمان مصرف برای گرده گلی که به صورت اصولی نگهداری شده باشد زیر یک سال است اما تا دو سال پس از برداشت از کندو نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

هرچند امکان اینکه بعد از دو سال نیز تاریخ انقضای گرده گل نرسیده باشد وجود دارد؛ اما ممکن است برخی از خواص آن تحلیل رفته باشد. در نتیجه سعی کنید اگر به درستی هم اگر نگهداری می کنید آن را به صورت تازه مصرف کنید

گرده گل را چگونه نگهداری کنیم

مخلوط کردن گرده گل با عسل

یکی دیگر از روش های نگهداری زنبور عسل مخلوط کردن آن با عسل طبیعی است. زیرا با مخلوط گرده گل با عسل، بدون اینکه تغییری در کیفیت آن به وجود آید، می‌توان آن را برای مدت زمان زیادی نگهداری کرد. بدین صورت مصرف گرده گل برای کودکان هم راحت تر خواهد بود.

انقضای گرده گل چقدر است؟

همانطور که گفته شد با گذشت زمان حتی با نگهداری اصولی از گرده گل، ارزش غذایی و خواص آن کم می شود. بنابراین بهتر است تاریخ انقضای آن را نهایتا یک سال در نظر بگیرید و ضمن رعایت نکات نگهداری، حتما آن را بصورت تازه مصرف کنید.

خرید گرده گل

برای خرید گرده گل می توانید به فروشگاه عسل قره چمن مراجعه کنید تا محصول مورد نیاز خود را با بهترین کیفیت و ارزان ترین قیمت بصورت مستقیم از تولید کننده تهیه کنید. فروشگاه عسل قره چمن با سال ها تجربه توانسته است محبوبیت بسیار زیادی پیدا کند و در تامین محصولات درجه یک جایگاه مناسبی داشته باشد. برای مشاوره خرید نیز می توانید با ما در ارتباط باشید.

نگهداری گرده گل به روش اصولی و بهره مندی از خواص آن

اصول نگهداری گرده گل موضوع بسیار مهمی است که نمی توان به سادگی از آن عبور کرد. در واقع این محصول به قدری ارزش غذایی دارد که تنها با نگهداری اصولی می توان از خواص آن بهره مند شد. در این مقاله صفر تا صد نکات مهمی که باید بدانید را توضیح دادیم. اگر شما هم تجربه خاصی داشته یا نکته ای به ذهنتان میرسد که در این مقاله بیان نشده حتما در بخش دیدگاه برای ما بنویسید.