آیا می دانید که گرده گل چه خواصی دارد و برای بدن چقدر مفید است؟ گرده گل زنبور عسل برای تسکین آلرژی فوق‌ العاده است و ترکیب آن عسل طبیعی نیز، فواید زیادی برای سلامتی دارد.در این مقاله به بررسی خواص گرده گل زنبور عسل می پردازیم و آن را می توانید از فروشگاه عسل قره چمن با تضمین قیمت تهیه کنید.

خواص گرده گل زنبور عسل چیست؟

گرده گل یا گرده زنبور عسل یک محصول طبیعی با کاربردهای فراوان هست. خواص گرده گل با توجه به ترکیبات موجود در آن بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این محصول به عنوان یک مکمل غذایی کامل و مفید استفاده می‌شود. پزشکان و متخصصان آن را به عنوان یک غذای فوق‌العاده و کامل، به دلیل ترکیبات غنی از مواد مغذی آن که شامل توکوفرول، نیاسین، تیامین، بیوتین، اسید فولیک، پلی فنول‌ها، رنگدانه‌های کاروتنوئیدی، فیتواسترول‌ها، آنزیم‌ها و کوآنزیم‌ها است، معرفی می‌کنند.

در واقع، وزارت بهداشت فدرال در آلمان گرده زنبور عسل را به عنوان یک دارو به رسمیت می شناسد و بسیاری از مطالعات اثرات گرده زنبور عسل بر سلامتی را مورد بررسی قرار داده اند و نتایج امیدوار کننده ای یافته اند.مصرف منظم گرده گل زنبور عسل برای سلامتی و تأمین ویتامین‌های کلی فرد مفید است و به طور سنتی در فرمول‌های ضد پیری، ضد استرس و انرژی‌زا استفاده می‌شود. در ادامه به بررسی دیگر خواص گرده گل زنبور عسل می پردازیم.

کاهش التهاب از خواص گرده گل زنبور عسل

فعالیت ضد التهابی گرده گل با داروهایی مانند ناپروکسن، آنالگین، فنیل بوتازون و اندرو متازین برابری می ‌کند. محققان معتقدند که گرده گل را می ‌توان در شرایط التهابی حاد و مزمن، شرایط فاسد شدن اولیه و بیماری ‌های کبدی یا سمی‌ شدن مورد استفاده قرار داد. یک مطالعه سال 2010 که در زیست ‌شناسی دارویی منتشر شده است، نشان می ‌دهد که گرده‌ های گل در هنگام مواجه شدن با فساد کبدی ناشی از خوردن استامینوفن، فعالیت ضدالتهابی مؤثری را از خود نشان می ‌دهند.

خواص گرده گل زنبور عسل

خواص گرده گل زنبور عسل

کاهش چربی خون و کلسترول بالا از مهم ترین خواص گرده گل

بیماری قلبی علت اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است. هم چربی خون بالا و هم کلسترول خون بالا با افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط هستند. جالب توجه است که گرده زنبور عسل ممکن است این عوامل خطر را کاهش دهد. به عنوان مثال، مطالعات حیوانی نشان داده است که عصاره گرده زنبور عسل می تواند سطح کلسترول خون، به خصوص کلسترول بد LDL را بسیار کم کند.

در افراد مبتلا به نزدیک بینی ناشی از گرفتگی رگ ها، مکمل های گرده زنبور عسل سطح کلسترول خون را کاهش می دهد که میدان دید آنها را افزایش می دهد. علاوه بر این، آنتی اکسیدان های موجود در گرده زنبور عسل ممکن است از لیپیدها در برابر اکسید شدن محافظت کنند. هنگامی که لیپیدها اکسید می شوند، می توانند به هم جمع شوند، رگ های خونی را محدود کرده و خطر بیماری قلبی را افزایش می دهند

رفع علائم یائسگی، از خواص گرده گل برای زنان

مطالعات انجام شده در سال 2015 در آلمان نشان داد که هر دو ماده گرده گل و عسل باعث بهبود مشکلات جنسی و درمان یائسگی در بیماران مبتلا به آن بوده است و در بیماران مبتلا به سرطان پستان درمان ضد هورمونی دارد. بیشتر بیمارانی که در این مطالعه حضور داشتند، بهبود علائم شان گزارش شده است.

محققان معتقدند که گرده گل اگر به زنانی که علائم یائسگی دارند داده شود، باعث می ‌شود که در مقابل یائسگی مقاوم شوند. همچنین  باید به خاطر داشت که فلاونوئیدهای موجود در عسل از سرطان سینه جلوگیری می ‌کند. استفاده از این محصول در زنان با علائم یائسگی و با مشکلات سرطانی و یا بدون سابقه سرطان سینه، موجب جلوگیری از این مشکلات می ‌شود.

سم زدایی از دیگر خواص گرده گل

کبد شما یک اندام حیاتی است. مطالعات حیوانی نشان داده است که گرده زنبور عسل ممکن است توانایی سم زدایی آن را افزایش دهد. مطالعات حیوانی نشان می دهد که آنتی اکسیدان های گرده زنبور عسل از کبد در برابر آسیب ناشی از چندین ماده سمی از جمله مصرف بیش از حد دارو محافظت می کنند. گرده زنبور عسل به بهبود کبد نیز کمک می کند.

کاهش وزن با گرده گل؛ از خواص گرده گل برای لاغری

مطالعات نشان داده‌ اند که گرده گل در بهبود متابولیسم انرژی و پروتئین عضلانی در موش‌ هایی که در معرض محدودیت شدید غذایی هستند کمک می‌ کند و این ثابت می ‌کند که گرده گل موجب پیشگیری یا بهبود سوءتغذیه می ‌شود. اما در مورد کاهش وزن چطور؟ آیا موجب تقویت متابولیسم می ‌شود؟ گرده گل به تنظیم هورمون ‌ها کمک می ‌کند و دارای فعالیت متابولیکی است که حاوی آمینو ‌اسیدها هستند و موجب حل شدن سلول‌ های چربی در بدن می ‌شود و افزایش متابولیسم را به دنبال دارد.

خواص گرده گل زنبور عسل

خواص گرده گل زنبور عسل

درمان ناباروری با بهره مندی از خواص گرده گل

گرده گل عملکرد تخمدان را تشدید می کند. بهترین نتایج در این مورد، با هم­ آوری 2 سهم گرده گل در هر 100 سهم درون جیره غذایی و جایگزینی آن با پروتئین حیوانی با نسبت 5 به 100 بدست آمده اند، شدت تکامل افزایش یافت. به موازات این افزایش در تغییر شکل، گرده گل همچنین به بهبود دوام تخمک ها در دوره نهفتگی نیز کمک می کند.

خواص گرده گل برای معده

گرده گل زنبور عسل را می توان نوعی مکمل در کم شدن مشکلات و درد معده دانست. در واقع گرده گل مانند یک تقویت کننده معده شما را قوی کرده و در هضم بهتر غذا موثر است. اثر آنتی اکسیدانی و ضدمیکروبی و ضد باکتریایی گرده، رادیکال های آزاد و میکروارگانیسم های مهاجم معده را از بین می برد و با سرطان معده مبارزه می کند.

درمان پروستات؛ از خواص گرده گل برای مردان

گرده گل حاوی بتاسیتوسترول یک ماده چربی است که از دیرباز تاکنون برای مشکلات پروستات به کار می رود. در واقع گرده گل می تواند میزان جریان ادرار و ادرار باقی مانده را درمان می کند تا مانع از ابتلا به سرطان پروستات شود و همانطور که پیش تر گفته شد خاصیت ضد التهابی دارد که برای درمان تورم پروستات نیز مفید خواهد بود.

ارزش غذایی گرده گل زنبور عسل

گرده زنبور عسل در شکل طبیعی خود به صورت گلوله های کوچک و ترد است. یک قاشق غذاخوری گرده زنبور عسل حاوی موارد زیر است:

  • 16 کالری
  • 24 گرم چربی
  • 2 گرم پروتئین
  • 18 گرم کربوهیدرات
  • 250 نوع ماده مغذی از جمله ویتامین ها و فلاونوئیدها

می توانید آن را به غذاهایی مانند ماست، بلغور جو دوسر یا اسموتی ها اضافه کنید. می توان آن را به عنوان پودر مکمل یا به صورت کپسول آسیاب کرد. همچنین معجون گرده گل و عسل را می توانید با ساده ترین روش تهیه کرده و از خواص آن بهره مند شوید.

مقدار مصرف گرده گل زنبور عسل

مقدار گرده گل زنبور عسلی که هر فرد باید مصرف کند متفاوت است و بهتر است در این مورد با پزشک مشورت شود اما بطور کلی طبق آزمایش های صورت گرفته دستور العمل زیر می تواند مناسب باشد:

  • بزرگسالان: 20-40 گرم یا 3-5 قاشق غذاخوری در روز
  • کودکان” 15 گرم یا 1-2 قاشق غذاخوریدر روز

طریقه مصرف گرده گل

برای بهره مندی از خواص گرده گل باید حتما روش مصرف آن را بدانید. در رابطه با این موضوع ما در مقاله طریقه مصرف گرده گل به صورت کامل توضیح داده و جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید آن را مطالعه کنید. همچنین می توانید خرید گرده گل زنبور عسل  را از فروشگاه عسل قره چمن انجام دهید. این فروشگاه به شما تضمین می کند بهترین کیفیت را با کمترین قیمت ارائه دهد. اگر شما هم تجربه ی استفاده از گرده گل زنبور عسل دارید و درباره خواص آن می دانید در بخش نظرات برای ما بنویسید.