ژل رویال ماده ای سفید رنگ با طعمی ترش و اسیدی است که توسط زنبوران عسل کارگر تولید می شود و بر خلاف روش تولید عسل طبیعی از طریق جمع آوری شهد گل تولید تهیه نمی شود. ژل رویال ماده ای شگفت انگیز با خواص بسیار زیادی است که برخی از آن با عنوان معجزه ژل رویال یاد می کنند. در این مقاله شما می توانید نحوه تشکیل ژل رویال را با زبانی ساده مطالعه کنید. همچنین می توانید در فروشگاه عسل قره چمن ژل رویال اصل را با قیمت تضمین شده خریداری نمایید.

نحوه تشکیل ژل رویال توسط زنبور عسل

غدد خاصی در سر زنبوران کارگر قرار دارد که مسئول تولید ژل رویال برای لاروها و ملکه است. این غدد با مصرف مخلوطی از گرده گل و عسل، ژل رویال را تولید و درون سلول های پرورش لاروها به خصوص سلول ملكه ترشح میکنند. به سلول ملکه شاخون یا شاه خونه گفته می شود.

داخل هریک از سلول های پرورش ملکه که (شاخون) نام دارد، حدود ۳۰۰ میلی گرم رویال ژلی تازه ریخته می شود که در واقع غذای لاروهای زنبور کارگر جوان در ده روز اول و لاروهای ملکه در ۶ روز دوران لاروی است.

زمانی که لارو زنبورها تولید می‌شود، زنبورهای کارگر به آنها ژل رویال می‌دهند تا تقویت شوند و در روزهای آغازین زندگی خود، جان سالم به‌در ببرند. بطور کلی فرآنید تولید ژل رویال در کندوی زنبور عسل بدین صورت است اما بهتر است گریزی به اهمیت این ژل رویال در زبنور عسل هم بزنیم.

اهمیت ژل رویال در کندوی زنبور عسل

رویال ژل غذای اصلی نوزادان زنبورعسل در دوران لاروی و همچنین ملکه در کل دوران زندگی است. اهمیت مصرف ژل رویال در تغذیه دوران لاروی بسیار زیاد است، به نحوی که اگر لاروهای بارور فقط در سه روز اول لاروی با ژل رویال کارگری تغذیه شوند تبدیل به زنبور کارگر می شوند که ماده عقیم بوده و تنها چند هفته در بهار و تابستان و چند ماه در زمستان عمر می کند.

تشکیل ژل رویال توسط زنبور

اما اگر لاروهای بارور در تمام طول دوران لاروی (۶ روزا با رویال ژل شاهانه تغذیه شوند به ملکه زنبورعسل تبدیل خواهند شد که ماده کامل است و تا هفت سال عمر می کند. علاوه بر این توانایی تخم ریزی تا ۲۰۰۰ عدد در روز را دارد که به لحاظ وزنی دو برابر وزن زنبورعسل ملکه است و این توانایی خارق العاده در ملکه زنبور عسل تنها با تداوم ژل رویال ایجاد می شود.

روش های تولید و جمع آوری ژل رویال

تا این بخش به خوبی با نحوه تشکیل ژل رویال و ضرورت آن در کندوی زنبور عسل آشنا شدید. زنبورداران معمولا از دو روش برای تولید و جمع آوری این ماده با ارزش استفاده می کنند و آن را به دست مصرف کننده می رسانند.

روش های طبیعی تولید ژل رویال

در این روش کندوهایی که شرایط خوبی برای تکثیر داشته باشند، اقدام به تولید ژل زویال می کنند که در این صورت زنبورداران می توانند با استفاده از ابزار آلات مناسب،، ژل رویال را جمع آوری کنند. ژل رویال برداشت شده در هر بار در حدود 300 تا 600 میلی گرم است و به طور توسط از هر دو یا سه عدد فنجانک یک گرم ژل رویال تازه برداشت میشود.

روش های مصنوعی تولید ژل رویال

در این روش ها می توان در واحدهای پرورش و تولید زنبور ملکه، به طور همزمان نیز به تولید ژل اقدام کرد. در این روش لاروهای یک روزه را به کندوهای پرستار انتقال می دهند و از روز سوم به بعد زنبورداران توانسته اند ژل رویال را جمع آوری کنند. البته نظرات متفاوتی در کیفیت ژل رویال تولید شده در روش های مصنوعی وجود دارد که نمی توان بطور قطع گفت کدام یک درست است.

شرایط کندوهای تولید کننده ژل رویال

برای اینکه کندوی عسل بتواند ژل رویال بهتر و بیشتری تولید کند باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

  • کندوی پر جمعیت و داشتن تعداد زیادی زنبور کارگر (فراموش نکنید کار اصلی تولید ژل رویال را زنبوران کارگر بر عهده دارند)
  • داشتن مقدار کافی شهد و عسل
  • داشتن میزان بالایی از گرده گل
  • آب و هوای مناسب

ژل رویال

بهترین زمان تولید ژل رویال

بهترین زمان تولید ژل رویال در ایران، برای مناطق جنوبی کشور از اوایل زمستان تا اردیبهشت و در مناطق سردسیر، فروردین تا خرداد است. البته زنبوردارانی که به صورت خاص به تولید ژل رویال مشغول هستند با کوچ کلنیها همراه با گل دهی گیاهان و تغذیه تکمیلی با کیک گرده امکان تولید ژل رویال تا 7 ماه از سال را فراهم می کنند.

آشنایی با خواص ژل رویال

ژل رویال محصولی گران، ارزشمند با خواص درمانی بی‌نظیر است. از اصلی‌ترین خواص ژل رویال، تقویت سیستم ایمنی بدن است. با این حال به افزایش سلول‌های خونی، افزایش باروری، کاهش فشار خون، کاهش قند خون، جلوگیری از سکته و بسیاری از موارد دیگر کمک کرده و چون درصد پایینی قند دارد، فواید بی‌نظیری نسبت به عسل برای شما خواهد داشت.

ژل رویال ماده‌ای فاسد شدنی است که باید همیشه در فریزر نگهداری شود. هانی ژل معجونی از ژل رويال، عسل و عصاره عناب است كه بسياري از اجزاي ضروري و موثر براي حفظ سلامتي و عملكرد صحيح بدن انسان را تأمين مي‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله خواص ژل رویال را مطالعه نمایید.

خرید ژل رویال اصل با قیمت ارزان

شما می توانید ژل رویال اصل را از فروشگاه عسل قره چمن تهیه کنید. مزیت اصلی خرید ژل رویال از این فروشگاه است است که بصورت مستقیم با تولید کننده در ارتباط هستید و به همین دلیل بهترین کیفیت و با مناسب ترین قیمت به دست شما می رسد. شما می توانید از سراسر کشور انواع محصولات و معجون های ترکیبی با ژل رویال را سفارش دهید. سوالات و نظرات خود را در بخش ثبت دیدگاه برای ما بنویسید تا در سریع ترین زمان ممکن به شما پاسخ داده شود.