موم عسل، ماده ‌ای است که توسط زنبور عسل به منظور ساخت سلول‌های کندو تولید می‌شود و به خودی خود یک خوراکی طبیعی و ارزشمند شناخته می شود. اما هر موم عسلی خوراکی نیست. اگر قصد خرید عسل طبیعی و موم عسل را دارید، بهتر است که تفاوت موم عسل طبیعی و مصنوعی را بدانید، در این مقاله از سایت عسل قره چمن با ما همراه باشید.

موم عسل چیست؟

موم عسل یک ماده طبیعی است که توسط زنبور عسل و غده‌های واقع در شکم او تهیه می شود. زنبورها از موم عسل  به عنوان جایی برای ذخیره عسل و غذاهای خود استفاده می‌کنند. علاوه بر نقش موم عسل برای تهیه سلول های کندو، موم عسل از نظر غذایی برای ما ارزشمند است؛ چرا که حاوی ترکیباتی مانند ویتامین A، آهن، منیزیم، کلسیم، و اسیدهای چرب می باشند. بنابراین خاصیت عسل طبیعی با موم آن بیشتر خواهد بود به همین دلیل قیمت آن نیز کمی بالاتر است.

موم عسل مصنوعی چیست؟

زنبور عسل، موم کمتری نسبت به عسل تولید می کند؛ به همین دلیل برخی از افراد برای دستیابی به سود بیشتر، موم را با مواد شمعی و پارافین ترکیب می کنند و موم عسل مصنوعی تولید می کنند. این نوع موم، در بعضی از موارد برای ایجاد سلول‌های کندو عسل استفاده می‌شود اما اغلب ترکیبات مضری دارد. به عنوان مثال، پارافین ممکن است حاوی مواد مضری برای سلامت انسان باشد بنابراین، مصرف موم مصنوعی اصلا توصیه نمی‌شود.

موم عسل مصنوعی

فرق موم و پارافین

تفاوت موم عسل طبیعی و مصنوعی در ماده اصلی تشکیل دهنده آن است. موم عسل طبیعی از طریق زنبورهای عسل به وجود می‌آید ولی پارافین یک ماده معدنی است و از نفت خام استخراج می‌شود. این ماده به صورت صنعتی تولید می‌شود و در موارد مختلفی از جمله در صنعت موم‌ سازی و شمع‌ سازی به کار می ‌رود و  حدود 11 ترکیب سمی همانند بنزن و تولوئن را دارای می باشد. پارافین از ترکیبات طبیعی محروم است و استفاده از آن حتی برای شمع هم توصیه نمی شود. مهمترین نکته این است که در صورت خرید موم عسل، از منابع معتبر خرید کنید تا اطمینان حاصل شود که موم واقعی و طبیعی است چرا که موم پارافینی هیچ خواصی از درمان های گیاهی ای که درباره موم زنبور عسل شنیده اید، ندارد.

تفاوت موم عسل طبیعی و مصنوعی در چیست؟

اولین تفاوت موم عسل طبیعی و مصنوعی در رنگ آنهاست. رنگ موم عسل طبیعی ابتدا سفید است و پس از ترکیب با گرده‌گل‌ها، به رنگ طلایی تغییر میکند. موم عسل می تواند رنگ های متفاوتی همچون سفید، زرد یا کهربایی روشن داشته باشد و این تفاوت رنگ تا حدی وابسته به نوع گل و شهدی است که زنبور عسل از آن تغذیه کرده است. رایحه موم عسل طبیعی بر خلاف نوع مصنوعی آن شبیه به بوی عسل است.  موم پارافینی بی‌بو و بی‌طعم است و عمدتاً از مواد شیمیایی تولید شده است؛ ولی موم عسل طبیعی باید تمیز و عاری از هرگونه آلودگی، لاشه زنبور، خاک و پارافین باشد. شاید جالب باشد بدانید که بزرگترین دشمن عسل طبیعی موم دار، حشره ای به نام کرم پروانه مور خوار نام دارد.

تفاوت موم عسل طبیعی و مصنوعی

تشخیص تفاوت موم عسل طبیعی و مصنوعی در خانه

موم های سفیدی که درخشندگی ندارند، احتمالا حاوی استرین (نوعی چربی حیوانی) و یا پارافین هستند. شما می توانید با انجام آزمایش های ساده زیر متوجه تفاوت موم عسل طبیعی و مصنوعی شوید و موم پارافینی را تشخیص دهید.

  • موم عسل طبیعی باید در دمای عادی اتاق نرم و منعطف باشد. اگر شما موم را میان دو انگشت خود فشار دهید و از بین انگشتانتان سر خورد، این موم مصنوعی و پارافینی است و اگر خرد گردید، نشان دهنده استرین داشتن موم است. موم عسل طبیعی باید فقط احساس چسبندگی داشته باشد.
  • مقداری از موم عسل را درون اتانول بیندازید. اگر موم روی سطح اتانول شناور ماند، مصنوعی و حاوی پارافین است و اگر در الکل غرق شد، طبیعی است.
  • موم را زیر منبع نور سیاه قرار دهید، اگر موم حاوی پارافین باشد زیر این نوع نور، می درخشد.
  • موم زنبور عسل را بسته بندی کنید و داخل آب 40 درجه بگذارید، اگر این موم طبیعی باشد در این دما ذوب نمی شود و تنها شکلی پلاستیکی به خود می گیرد.

موم عسل طبیعی

روش های بالا کاملا دقیق و تایید شده نیستند. دقیق ترین راه تشخیص موم عسل طبیعی، استفاده کردن از آزمایش و تکنیک های آزمایشگاهی است. در این آزمایش با تعیین کردن میزان هیدروکربن ها می توانند میزان ناخالصی های موم عسل را پیدا کند. طبق پروتکل ها اگر این عدد شامل 16/5 باشد، موم عسل مصنوعی بوده و دارای موادی از جمله پارافین ها و سایر روغن ها است. این روش کمی دردسر و هزینه دارد و توصیه می کنیم به جای آن، موم عسل را از زنبوردار مطمئن تهیه کنید تا از مزایا و خواص بی نظیر این ماده بهره مند شوید.

خواص خوردن موم عسل طبیعی

خیلی ها سوال می کنند که موم عسل برای چی خوبه ؟ در واقع تفاوت موم عسل طبیعی و مصنوعی در این است که موم عسل طبیعی دارای خصوصیات و خواص متعددی است . موم عسل توانایی کنترل اسید معده را ندارد، اما می‌تواند در فرآیند التیام زخم‌ معده به شما کمک کند. مصرف آن به همراه روغن کنجد می‌تواند اثر مثبت بر زخم‌های دستگاه گوارش داشته باشد. دیگر خاصیت های موم عسل طبیعی عبارتند از:

  • کاهش دهنده کلسترول خون
  • کم کردن استرس و اضطراب
  • مسکنی قوی برای دردهای آرتروزی، درد قفسه سینه، درد معده و گلو.

موم عسل طبیعی

فواید جویدن موم عسل

شاید برای شما جالب باشد که بدانید جویدن موم عسل جرم های دندان را از بین برده و باعث استحکام لثه می‌شود. طبق تحقیقات، مصرف موم عسل برای پیشگیری از ایجاد پلاک های دندانی و پوسیدگی مفید است. موم عسل طبیعی می تواند باکتری استرپتوکوکوس موتانس که عامل پوسیدگی دندان است را نابود کند. همچنین عسل طبیعی با موم ترشح بزاق را زیاد می‌کند و باعث بهبود عملکرد معده، گردش خون و سوخت و ساز بدن می شود.

خواص موم عسل در طب سنتی

یک تفاوت موم عسل طبیعی و مصنوعی در این است که از خواص موم عسل طبیعی در طب سنتی نیز استفاده می شود. این ماده باعث بهبود رطوبت پوست می‌شود و به پیشگیری از خشکی و ترک‌های پوست کمک می‌کند. موم عسل طبیعی همچنین دارای ویژگی‌های ضد التهابی است که می‌تواند التهاب‌های پوستی را تسکین دهد. استفاده از مخلوط موم عسل طبیعی و روغن زیتون بر روی بثورات پوستی، به سرعت ناحیه آسیب دیده پوست را بهبود می بخشد و در طب سنتی برای درمان قارچ، توصیه می شود.