عسل طبیعی با موم بخریم یا بدون موم؟ این سوالی است برای بسیاری از افراد پیش از خرید عسل طبیعی ایجاد می شود و حتی برخی تصور می کنند عسل را حتما باید با موم خرید، چون زنبور عسل را با موم تهیه می کند و یکی از تفاوت های عسل طبیعی و مصنوعی را داشتن موم می دانند. این تصور چقدر می تواند درست باشد؟ در این مطلب به این موضوع می پردازیم که خرید عسل با موم بهتر است یا بدون موم تا هنگام انتخاب عسل دچار سردرگمی نشوید.

عسل با موم عسل بدون موم
دارای انواع طبیعی و تقلبی دارای انواع طبیعی و تقلبی
به تمام افراد توصیه نمی شود تمام افراد می توانند از آن استفاده کنند
گران قیمت مناسب

عسل با موم بهتر است یا بدون موم؟

در واقع انتخاب عسل طبیعی با موم صرفا بر اساس ذائقه و سلیقه شخصی است و این دو نوع عسل هیچگونه برتری خاصی به یکدیگر ندارند. اما در این میان عده‌ای هم هستند که صرفا چون گمان می‌کنند این نوع عسل طبیعی‌تر است، آن را تهیه می‌کنند. در جواب به این افراد باید گفت که موم دار یا بدون موم بودن عسل به هیچ وجه نشان طبیعی بودن یا نبودن عسل نیست و راه های دیگری برای تشخیص عسل طبیعی وجود دارد.

این موضوع باعث سواستفاده بسیاری شده و بخش عمده ای از عسل غیرطبیعی در بازار با موم های تقلبی به فروش می رسند. بهترین راه برای اینکه بدانید چه نوع عسلی تهیه نید و اینکه عسل با موم بهتر است یا بدون بموم، توصیه می شود تا انتهای مقاله را مطالعه کنید تا با روند تولید عسل با موم و خواص آن بیشتر آشنا شوید.

موم عسل چگونه به وجود می‌آید؟

سن زنبور کارگر بین پانزده ‌تا بیست ‌روز  می‌باشد؛ جوان بودن زنبور برای ساختن موم مستحکم بسیار مهم است، غده‌هایی که در زیر شکم زنبور کارگر وجود دارد، هشت غده تولید کننده موم است که موقع کندو سازی زنبور شهد گل و عسل را می‌خورد و از زیر شکم ماده‌ای تولید می‌کند که چرب بوده و از اسیدهای چرب زنجیر ساخته شده که در بدن انسان و سایر موجودات قابل هضم نیست. البته این موضوع را بهتر است در بخش بعدی بصورت علمی نیز بررسی کنیم.

تحقیقات علمی درباره موم زنبور

همانطور که میدانید از موم عسل در صنایع زیادی مانند شمع سازی یا آرایشی بهداشتی استفاده می شود اما هنوز در مصرف این نوع عسل برای انسان سوال های بی جوابی وجود دارد. موم زنبور ماده‌ای جامد بی رنگ و بی ‌بو است به علت ساختار پیچیده اسید چرب در ساختمان خود باعث استحکام در دیواره کندوی عسل شده است. موم حکم بتن و اسکلت در ساختمان‌سازی کندو را دارد و فضایی ایمنی را برای رشد لاروها را به وجود می‌آورد. موم طبعی گرم دارد و در گذشته برای درمان بیماری‌های ریوی مثل برونشیت و زکام و سرماخوردگی و عفونت دهان و زخم‌ها و تاول‌ها استفاده می‌شده است. پژوهشگران آمریکایی برای پاک‌سازی عفونت مجرای حلق و بینی و استحکام بافت لثه، جویدن موم عسل را به علت جذب میکروب در موم توصیه می‌کنند.

عسل با موم چه خواصی دارد؟

برای آشنایی بیشتر با خواص این نوع عسل پیشنهاد می شود مقاله خواص عسل طبیعی با موم را مطالعه کنید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید. اما تعدادی از خواص عسل با موم به شرح زیر است:

  • کاهش درد در افراد دارای بیماری زخم معده
  • رفع ترک های پوستی
  • مناسب برای پوست های خشک
  • درمان لب های ترک خورده
  • مفید برای بهداشت دهان و دندان و جلوگیری از پوسیدگی
  • دارای خاصیت ضد التهابی

در چه صورت می‌توان عسل را با موم تهیه کرد؟

اگر خرید عسل با موم جزو سلیقه و انتخاب شما است پیش از خرید آن حتما به موارد زیر توجه کنید:

خرید عسل با موم از فروشنده معتبر

حتما در خرید عسل توجه کنید که از یک فروشنده معتبر خریداری کنید. این موضوع به شما اعتماد می دهد که عسل با موم بصورت کاملا طبیعی تهیه شده و از خواص آن بهره مند خواهید شد. به این دلیل که در تهیه عسل تقلبی ممکن است از انواع آفت کش و دارو استفاده شود.

تشخیص عسل با موم طبیعی از تقلبی

یکی دیگر از عوامل مهم پیش از انتخاب عسل با موم، تشخیص عسل طبیعی و تقلبی بوده که ممکن است برای افراد عادی کمی دشوار باشد اما از روی شکل ظاهری این موم‌ها کاملا می‌توان طبیعی بودن آن را تشخیص داد. در ادامه به این موضوع بیشتر می پردازیم.

عسل طبیعی با موم

عسل با موم تقلبی

با توجه به تصور اشتباهی که عسل طبیعی حتما باید موم داشته باشد، بیشتر زنبور داران حتی آن هایی که اقدام به تولید عسل طبیعی هم میکنند از موم مصنوعی در کندو های خود استفاده میکنند. بطور کلی فرآیند موم سازی بسیار زمان بر است و زنبور داران ترجیح میدهند این مدت صرف درست کردن عسل شود تا موم. ضمن اینکه به ازای هر کیلو گرم مومی که زنبور درست میکند تقریبا ۶ کیلو عسل مصرف می شود در نتیجه به هیچ عنوان برای زنبور دار به صرفه نیست که اجازه دهد زنبور خودش موم تولید کند.

تولید موم مصنوعی به مراتب ساده است و حتی با یک دستگاه ساده میتوان اقدام به تولید آن کرد این موم از ذوب موم خالص و مقادیری پارافین به دست می آید. توجه کنید که پارافین موجود در عسل تقلبی  برای بدن به مراتب بسیار خطر ناک است و نباید مصرف شود. به همین دلیل باید از یک فروشگاه معتبر عسل مصرفی خود را تهیه کنید.

راه تشخیص موم عسل طبیعی

بعد از با پاسخ سوال عسل با موم بهتره یا بدون موم آشنا شدید، بهتر است درباره روش تشخیص موم عسل طبیعی نیز بیشتر بدانید. بهترین راه برای بررسی این موضوع، آزمایش کردن نمونه عسل در یک آزمایشگاه بود که معمولا روش گرانی است و به مصرف کننده عادی توصیه نمی شود.

یکی از روش های خانگی تشخیص موم عسل طبیعی این است که به کمی از  موم را بین دو انگشت خود بگیرید و سعی کنید آن را با فشار انگشتانتان ورز دهید. موم طبیعی باید حس چسبندگی داشته باشد اگر از بین انگشتانتان سُر خورد، نشانه وجود پارافین است. اگر خورد شد نشانه وجود استرین است. شما می‌توانید وجود پارافین را با استفاده از منبع نور سیاه تشخیص دهید.

خرید عسل طبیعی با موم

در این مقاله بطور کامل بررسی کردیم عسل با موم بهتر است یا بدون موم و راه های تشخیص آن ها را نیز آموزش دادیم. اگر به خرید عسل طبیعی با موم علاقه مند هستید می توانید به فروشگاه عسل قره چمن مراجعه کرده و عسل دلخواه خود را سفارش دهید. اگر در انتخاب بهترین عسل دچار تردید هستید نیز می توانید برای مشاوره پیش از خرید با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

عسل با موم طبیعی است یا عسل بدون موم؟

در جواب این سوال باید گفت که موم دار یا بدون موم بودن عسل نشانه ای از اصل یا تقلبی بودن عسل نیست و انتخاب عسل طبیعی با موم صرفا بر اساس ذائقه و سلیقه شخصی است و این دو نوع عسل هیچگونه برتری خاصی به یکدیگر ندارند.

عسل با موم بخریم یا بدون موم؟

عده زیادی تصور میکنند که خوردن عسل با موم خواص بسیار بیشتری نسبت به عسل بدون موم دارد اما هر دوی این نوع عسل ها از خواص زیادی برخوردار هستند. مصرف عسل با موم برای درمان برخی از بیماری ها مانند زخم معده تاثیر زیادی دارد.

عسل طبیعی با موم را از کجا بخریم؟

اگر به خرید این نوع عسل علاقه مند هستید می توانید به فروشگاه عسل قره چمن مراجعه کرده و عسل دلخواه خود را سفارش دهید تا در سریع ترین زمان سفارش خود را تحویل بگیرید.