آیا از خواص عسل کوهی وحشی و تاثیرات آن مطلع هستید؟ می دانید که به چه نوع عسلی، عسل وحشی می گویند؟ در واقع سال هاست که از خواص عسل طبیعی وحشی برای درمان بیماری ها استفاده می شود. تاریخچه این کار به سال‌ها پیش برمی‌گردد، زمانی که مردمان بومی مناطق جنوبی زاگرس برای درمان مشکلات قلبی، بیماری‌ های پوستی و عفونت‌ های قارچی از آن استفاده می‌کردند. آنها عسل وحشی کوهستان را با شیره درخت بن کوهی مخلوط می ‌کردند و از این ترکیب برای تقویت عروق قلب خود استفاده می‌نمودند.

عسل کوهی وحشی به عنوان یک راهکار تکمیلی، برای کنترل و درمان‌ بیماری های متعددی از جمله: دیابت و برخی از انوع سرطان کاربرد دارد. این نوع عسل طعمی خالص و دلچسب دارد و پیدا کردن آن کمی سخت است.

عسل کوهی چیست؟

عسل کوهی وحشی، عسلی است که به صورت کاملاً طبیعی و بدون دخالت انسان ها تهیه و تولید شده است. به عبارت دیگر، این نوع عسل را زنبورهایی تولید می‌کنند که توسط انسان اهلی نشده ‌اند و در محیط‌ های طبیعی کندو دارند. این زنبورها بدون تنش‌ و استرس، طبیعی ‌ترین شرایط را برای تولید عسل دارند و همین موضوع باعث می ‌شود که عسل وحشی کوهی، بهترین نوع عسل شناخته شود.

برای تولید عسل کوهی وحشی، معمولاً زنبورها در مکان‌هایی مانند: درون درختان کندر قدیمی و مناطق کوهستانی مستقر هستند و از گیاهان وحشی و خودروی این مناطق برای تغذیه خود استفاده می‌کنند. به همین دلیل، عسل وحشی کوهی سالم ترین نوع عسل است و اثری از سموم و آفت‌های کشاورزی در آن نیست. با خرید عسل طبیعی شهد کوهستان، شما از خواص مفید و مواد معدنی و ویتامین‌های این ماده طبیعی بهره‌مند شده و بدن خود را در برابر بیماری‌ها بیمه می‌کنید.

خواص عسل وحشی کوهی

انواع عسل کوهی وحشی

انواع عسل کوهی وحشی شامل: عسل وحشی کوهی، عسل وحشی جنگلی و عسل وحشی درختی هستند. این انواع عسل معمولاً از مناطق مختلفی جمع‌ آوری می‌شوند و ویژگی‌ها و خواص منحصر به فرد خود را دارند؛ چرا که از گیاهان و شهد گل‌های مختلف تغذیه می‌کنند و این تفاوت تغذیه باعث تنوع رنگ و طعم و رنگ عسل طبیعی کوهی می شود. البته رنگ و طعم عسل کوهی وحشی به گیاهان و شهد گل‌هایی که زنبور عسل از آنها تغذیه می‌کند نیز، بستگی دارد. فصل برداشت عسل هم می‌تواند رنگ آن را تحت تأثیر قرار دهد اما به طور کلی عسل کوهی وحشی معمولاً از رنگ طلایی روشن تا تیره برخوردار است.

خواص عسل کوهی وحشی چیست؟

عسل کوهی وحشی معمولاً طبع گرمی دارد. یکی از ویژگی‌های جالب عسل وحشی، عطر و طعم ملایم و دلپذیر آن است، که ناشی از تغذیه زنبورها از گیاهان محیطی مثل درخت کندر است. عسل وحشی خصوصیاتی ضد ویروسی، ضد باکتریایی و ضد قارچی دارد و می‌تواند از رشد میکروارگانیسم ‌های مضر در بدن جلوگیری کند. برخی دیگر از خواص عسل وحشی عبارتند از:

  • تقویت سیستم ایمنی بدن و محافظت در برابر سکته و سرطان.
  • بهبود زخم‌های سوختگی و زخم‌های بستر.
  •  اثرات آرامش ‌بخش و کاهنده علائم سرماخوردگی.
  • مبارزه با بیماری‌های باکتریایی و عفونی.
  • کمک به کاهش جوش صورت و لکه‌ های پوست.

خواص عسل کوهی وحشی

خواص عسل کوهی وحشی برای قلب

ترکیب عصاره شیره درخت بن کوهی و عسل وحشی کوهی از جمله معجون‌هایی است که می‌تواند به بهبود سلامت قلب و سیستم گوارشی کمک کند. کافی است که دو فنجان شیره درخت بن کوهی و دو فنجان آب را مخلوط کنید و روی حرارت قرار دهید. پس از حل شدن کامل شیره درخت بن کوهی در آب و خنک شدن مخلوط، عسل را به مجعون اضافه می‌کنیم. بهترین زمان خوردن عسل کوهی وحشی و مصرف این نوشیدنی به صورت ناشتا و روزانه است.

خواص عسل کوهی برای چشم

عسل کوهی دارای ویژگی‌های ضد التهابی و ضد باکتریایی است که می‌تواند در مواجهه با عفونت‌ها و التهابات چشمی مفید باشد. همچنین وجود ویتامین A و خاصیت مرطوب کننده ای که عسل کوهی وحشی دارد، می‌تواند در برخی موارد خشکی چشم را تسکین بخشد.

عسل وحشی کوهی

تفاوت عسل وحشی و طبیعی

زنبورهای معمولی برای تولید عسل طبیعی، به صورت قانونی و در کلونی ‌های شلوغ نگهداری می‌شوند و مطیع ملکه هستند. این زنبورها برای تولید عسل، از گلها و گیاهان در اطراف کلونی خود استفاده می‌کنند. اما زنبورهایی که عسل وحشی کوهی را تولید می‌کنند معمولا جثه ریزتری دارند و در کلونی‌های کم جمعیت و محیط‌ های طبیعی و بدون استرس زندگی می‌کنند.

چگونه عسل وحشی را برداشت کنیم ؟

برداشت عسل کوهی وحشی کار دشواری است. این کندوها به طور معمول لا به لای صخره ها، داخل تنه یا شاخه درختان قرار دارند و تنها افراد با تجربه و محلی می‌توانند این عسل را برداشت کنند. زمان برداشت عسل از کندو وحشی در اکثر نقاط ایران متفاوت است، اما معمولاً از اواخر پاییز تا اواخر بهار می‌توان این عسل را از محیط‌ های طبیعی جمع آوری کرد.

عسل وحشی کوهی

خرید عسل وحشی در قره چمن

در وب سایت عسل قره چمن می توانید انواع عسل طبیعی و وحشی را با ارسال رایگان خریداری کنید. در فروشگاه عسل قره چمن امکان خرید عسل بدون موم و با موم، بره موم، گرده گل و شهد عسل را خریداری کنید.