« ایا عسل شکرک زده ضرر دارد؟ شکرک زدن عسل نشانه فاسد شدن عسل است؟ عسل شکرک زده را چکار کنیم؟ شکرک عسل تقلبی چه شکلی است؟ خوردن عسل شکرک زده خوبه یا نه؟ » این ها فقط بخشی از سوالات مصرف کنندگان عسل طبیعی است که تصور می‌کنند کریستالیزه شدن یا شکرک زدن عسل به خاطر غیر طبیعی بودن آن است. اما دلیل ایجاد شکرک در عسل این نیست. اگر در جستجو راه هایی برای از بین بردن شکرک عسل و دلایل ایجاد آنها هستید با ما همراه باشید؛ چرا که در این مقاله از سایت عسل قره چمن، ما به بررسی راهکارهایی برای جلوگیری از شکرک زدن عسل پرداختیم.

آیا عسل طبیعی شکرک میزند؟

سوال خیلی از افراد این است که، آیا عسل طبیعی هم شکرک می‌زند؟ در جواب این سوال باید بگوییم که بله. عسل طبیعی هم شکرک می‌زند و دلایل مختلفی عامل شکرک زدن آن است. برخی از این دلایل هیچ ارتباطی به کندو‌دار و تولید کننده عسل ندارد و عوامل محیطی باعث شکرک زدن یا رس بستن عسل می‌شود.

شکرک زدن، تبلور و رس بستن عسل، همه اصطلاح‌هایی است که شاید در مورد ویژگی‌های عسل غیر طبیعی به گوشمان خورده باشد. برخی فکر می‌کند این بلورهای تشکیل شده داخل عسل، شکر است، اما این تصور اشتباه است. عسل طبیعی یک محلول اشباع و ناپایدار می‌باشد که در شرایط مساعد شکرک می‌زند؛ اما نمی‌توان گفت که هر عسلی که شکرک می‌زند عسل طبیعی است چرا که زنبورهایی که از آب شکر و یا گلوکز تغذیه می‌کنند هم عسل تولیدی‌شان شکرک خواهد زد؛ پس از این طریق نمی‌توانید به اصل بودن یا تقلبی بودن عسل پی ببرید.

جلوگیری از شکرک زدن عسل

عسل شکرک زده را چکار کنیم ؟

عسل شکرک زده یا عسل متبلور در واقع مشکلی برای سلامتی ندارد و شما می‌توانید بدون نگرانی آن را مصرف کنید. متبلور شدن عسل عمدتاً به تغییرات قندهای درون عسل برمی‌گردد. برخی این تصور را دارند که عسل شکرک زده فاسد شده و خواصش را از دست داده است. اما این مسئله اصلا صحیح نیست!  شما باید به این باور برسید که عسل طبیعی رس می‌بندد و دچار تبلور می‌شود. شاید برای شما جالب باشد که بدانید در برخی از کشورها عسل‌های متبلور شده و شکرک زده از محبوبیت بیشتری برخوردارند.

علت شکرک زدن عسل

هنگامی که زنبورها شهد گیاهان را جمع آوری می‌کند آنزیم‌هایی را توسط بزاق دهان خود به شهد اضافه می‌کنند که باعث غلظت آن می‌شود. این آنزیم‌ها موجب انحلال پذیری قندهایی مانند ساکاروز و گلوکز می‌شود. به همین دلیل اگر عسل‌ در شرایط مساعدی همچون دمای محیط مناسب و رطوبت زیاد باشد، شکرک می‌زنند.

یکی دیگر از علت های موثر در شکلک زدن عسل، نوع گیاهی که زنبور عسل از آن تغذیه کرده است می‌باشد. بهتر است بدانید که گلوکز درون گیاهان متفاوت است و اگر زنبور عسل از گیاهانی مانند پنبه کلسا و آفتابگردان که دارای گلوکز زیادی هستند تغذیه کرده باشد عسل تهیه شده زود شکرک می‌زند. اما اگر از گیاهانی مانند اقاقیا که دارای گلوکز کمی می‌باشد استفاده کند، عسل تهیه شده شکرک نمی‌زند.

جلوگیری از شکرک زدن عسل

فواید عسل شکرک زده

علیرغم تصورات عموم، عسل شکرک زده دارای فواید و خصوصیات مثبتی است. این نوع عسل به دلیل خاصیت ضد عفونی کننده ای که دارد، می‌تواند اثرات مثبتی بر روی فرآیند بهبود زخم‌ها داشته باشد. عسل شکرک زده کمی از عسل مایع طبیعی سفت تر است اما دانه‌های متبلور عسل شکرک زده در دهان احساس نمی‌شود. بنابراین، مصرف عسل شکرک زده نه تنها با مشکلی برای سلامتی همراه نیست بلکه می‌تواند به مزایای مختلفی منجر شود و یک گزینه مفید و جذاب در تغذیه و آشپزی باشد. برخی افراد از خوردن عسل شکرک زده و رس بسته لذت بیشتری می‌برند.

فرق رس بستن و شکرک عسل

تبلور عسل به دو شکل رس بستن و شکرک زدن شناخته می‌شود. رس بستن عسل به شکلی است که انگار مواد قندی در ته ظرف ته نشین شده است، در حالی که شکرک زدن از بالای ظرف آغاز می‌شود و به شکل بلور و قطعات شفاف در سطح عسل مشاهده می‌شود. وقتی که عسل شکرک می‌زند و متبلور می‌شود، عسل چسناک‌تر شده و رنگ روشن‌تری به خود می‌گیرد. دلیل این امر این است که در حین متبلور شدن، گلوکز از آب جدا می‌شود.

پس به طور کلی می توان گفت که عسل هنگام رس بستن، بلورهای کوچکتری ایجاد می‌کند و در نگاه عادی قابل مشاهده نیستند، در حالی که شکرک زدن بلورها یا قطعات بزرگتری تشکیل می‌دهد که به راحتی قابل مشاهده هستند.

جلوگیری از شکرک زدن عسل

راه های جلوگیری از شکرک زدن عسل

هیچ لزومی ندارد که شما از شکرک زدن عسل جلوگیری کنید؛ چرا که شکرک زدن یا تبلور عسل، تاثیر مخربی بر روی عسل یا سلامتی انسان ندارد. اما اگر برای شما مهم است و دوست ندارید که عسل شکرک زده یا رس بسته مصرف کنید، ما به شما راهکارهایی را ارائه می دهیم که ممکن است از شکرک زدن عسل شما جلوگیری کند.

جلوگیری از شکرک زدن عسل در محیط بدون رطوبت

یکی از این راهکارهایی که برای جلوگیری از شکرک زدن عسل پیشنهاد می‌شود، کاهش رطوبت محیطی است.  محیط مرطوب و شکرک زدن عسل باهم ارتباط مستقیمی دارند. گلوکز یکی از مهم ترین علت های شکرک زدن عسل است، هنگامی که آب موجود داخل عسل بیشتر شود، گلوکز عسل نیز بیشتر خواهد شد و به شکل شکرک در عسل خود را نشان می‌دهد. اگر که عسل طبیعی را در محیط مرطوب نگه دارید، تمایل به شکرک زدن آن بیشتر می‌شود؛ به همین دلیل است که عسل های شمال و مناطق مرطوب زودتر شکرک می‌زند.

جلوگیری از شکرک زدن عسل با  تنظیم دمای محیط

یکی دیگر از عواملی که ممکن است بر شکرک نزدن عسل طبیعی تاثیرگذار باشد دمای محیط است. طبق گفته محققان دمای ۱۴ درجه باعث شکرک زدن عسل می‌شود و در دمای بالاتر یا پایین‌تر از ۱۴ شرایط رس بستن عسل محدودتر می‌شود.

برخی ها می‌گویند برای ماندگاری بیشتر و شکرک نزدن، عسل را درون فریزر بگذارید یا اینکه آن را حرارت دهید؛ اما این کار درستی نیست و باعث خراب شدن عسل طبیعی می‌شود. به طور کلی پایین بودن دما یکی از عوامل تسریع کننده شکرک عسل است. دلیل این مسئله این است که، دماهای زیر ۱۴ درجه چسبندگی عسل را از بین می‌برد و در این صورت، مواد خارجی عسل شروع می‌کند به رسوب کردن و شکرک زدن. پس نیازی به دماهای غیر معقول نیست؛ همین که شما عسل طبیعی را دورتر از دمای ۱۰ تا ۲۰ درجه سانتیگراد نگه دارید از شکرک زدن آن جلوگیری می‌کنید.

جلوگیری از شکرک زدن عسل

عسل شکرک زده بهتره یا عسل حرارت دیده

عسل شکرک زده و عسل حرارت دیده، مزایا و معایب خاص خود را دارند ولی به طور کلی عسل حرارت دیده به دلیل اینکه ممکن است طی فرآیند حرارت دیدن بخشی از طعم، ویتامین و خواصش را  از دست داده باشد، توصیه نمی‌شود. اما برای افرادی که علاقه ای به خوردن عسل شکرک زده ندارند، استفاده از عسل حرارت دیده مناسب تر است. عسل شکرک زده فقط ظاهر کریستالی گرفته ولی مواد معدنی و خواص درمانی آن تغییری نکرده است. در نهایت، انتخاب بین عسل شکرک زده و حرارت دیده به سلیقه و نیازهای شما بستگی دارد.

روش حرارت دادن عسل برای از بین بردن شکرک

برای از بین بردن شکرک عسل و دستیابی به عسلی شفاف، یک ظرف آب گرم را با دمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد آماده کنید و ظرف عسل را درون آن قرار دهید. پس از اینکه عسل روان شد و به حالت مایع درآمد عسل را خارج کنید. به این نکته توجه داشته باشید که گرمای مستقیم و زیاد از حد به عسل موجب از بین رفتن خاصیت‌های درمانی و دارویی آن می‌شود. پس از گرمای شدید پرهیز کنید و هیچ مواد شیمیایی دیگری برای جلوگیری از شکرک زدن عسل به آن اضافه نکنید. همچنین لازم به ذکر است که اصلا نباید عسل را در مایکروویو گرم کنید.