افراد بسیاری اقدام به خرید ژل رویال می کنند و به دنبال بهره مندی از خواص آن هستند. برای این منظور بسیار مهم است که شما بتوانید ژل رویال اصل را تشخیص دهید. ژل رویال ماده‌ای مغذی با خواص درمانی بسیار بالا است که با مخلوط شدن مواد ترشح شده از بزاق دهان زنبور و غدد مغزی آن‌ها از روز ششم تا دوازدهم عمر هر زنبور کارگر، تولید می‌شود. ژل رویال در رشد و تکامل زنبور‌ها نقش به سزایی دارد. خواص ژل رویال زبانزد عام و خاص است اما بهتر است راه های تشخیص ژل رویال اصل و تقلبی را بدانید. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

ژل رویال چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

بهتر است اول بررسی کنیم ژل رویال چیست؟ ملکه زنبور عسل در تمام طول عمر خود در کلونی زنبور‌ها از ژل سلطنتی استفاده می‌کند و به کمک این ژل است که قدرت تخم‌گذاری روزانه بیشتر از 2500 تخم و عمری طولانی به نسبت سایر زنبور‌ها دارد. این ژل به طور میانگین حاوی 10 الی 16 درصد قند، 65 درصد آب، بین 2 یا 3 درصد ویتأمین و 3 تا 6 درصد چربی است. همین ویژگی های ژل رویال آن را بسیار پر طرفدار کرده است. در جدول زیر می توانید برخی از خواص ظاهری ژل رویال را مشاهده کنید.

رنگ ژل رویال سفید تا زرد
بو ترش و سوزنده
طعم ترش تا مقداری شیرین
غلظت ژلاتینی و چسبنده
ویژگی های ظاهری مقداری گرده، موم و لارو

رنگ ژل رویال اصل با تقلبی چه فرقی دارد؟

به طور معمول، ژل رویال خالص به رنگ زرد روشن (پس از جدا شدن از شاخون ملکه) یا سفید شیری (هنوز در شاخون ملکه)، چسبناک خواهد بود. ژل رویال واقعی دارای رنگ زرد روشن است، صاف، صاف و یکدست به نظر می رسد. در همین حال، ژل رویال تقلبی رنگ کمی متفاوت دارد، معمولا رنگ زرد تیره، قابل مقایسه نیست اما ضخیم تر یا نازک تر از حد معمول است. نه تنها این، رنگ ژل رویال تقلبی نیز ناهموار، با موج های رنگی است. با این تفاسیر بیایید بررسی کنیم چگونه می توان نوع تقلبی ژل رویال را از اصل آن تشخیص داد.

چگونه ژل رویال اصل و تقلبی را تشخیص دهیم؟

بهترین شیوه برای تشخیص اصل بودن ژل رویال از ژل تقلبی، آنالیز و بررسی درصد خلوص آن در آزمایشگاه است. اما زمان و هزینه لازم برای آزمایش ژل رویال بسیار زیاد است و اکثرا از این روش استفاده نمی‌کنند. این روش برای افرادی که بصورت کلی ژل رویال خریداری میکنند، بسیار مناسب است اما راهی نیست که در منزل بتوان آن را انجام داد.

تشخیص ژل رویال اصل و تقلبی

اما می توانیم چگونه ژل رویال اصل را تشخیص دهیم؟ مشاهده خواص فیزیکی ژل را می‌شود از بهترین روش های تشحیص ژل رویال اصل از ژل رویال تقلبی است.

  • ژل رویال به راحتی در آب حل می‌شود.
  • ژل رویال در اغلب موارد روی پوست خشک می‌شود.
  • به این موضوع توجه کنید که ژل فاسد به رنگ قهوه‌ای است.
  • اگر ژل رویال اصلی را مقابل نور سفید قرار دهید، نور آبی فلورسنت ملایم بازتاب می‌کند.
  • توجه کنید که رنگ ژل رویال غیر تقلبی شیری رنگ (سفید مایل به زرد) است.
  • بو و طعم ژل رویال غیرتقلبی تند است. اما طعم آن در عین ترش بودن تاحدی هم شیرین است.
  • اسیدی بودن ژل رویال غنی مهم‌ترین ویژگی در تشخیص آن است.

ویژگی های ژل رویال اصل چیست؟

در اغلب موارد، ژل رویال اصل به رنگ سفید مات ژلاتینی یا زرد کم رنگ خواهد بود. اگر ژل رویال اصل را در دهانتان قرار دهید، متوجه می‌شوید که ژل به مرور زمان در دهان حل می‌شود بدون اینکه اثری از آن در دهان باقی بماند. همچنین عسل در ژل رویال اصل به طور کامل حل می ‌شود.از آنجایی که ژل رویال حاوی مقدار زیادی از مواد مغذی نظیر ویتأمین E و بسیاری از ویتأمین‌های دیگر است، اگر بر روی جراحت یا روی قسمتی از پوست که دارای زخم است مالیده شود، آن قسمت از پوست نسبت به سایر نواحی دیگر، نرم‌ تر و صاف‌ت ر می‌شود. اگر ژل رویال خالص و اصل نباشد هیچ اثر مثبتی نخواهد داشت؛ در واقع آن ژل رویال به صورت تقلبی و مصنوعی تولید شده است.

نحوه نگهداری ژل رویال برای جلوگیری از فاسد شدن آن

ژل رویال به مدت 3 تا 5 روز در کندو سالم مانده و اثرات خودش را به خوبی حفظ می‌کند، و پس از این مدت فاسد می‌شود. اما در صورت نگهداری و استخراج در شرایط مناسب و متناسب با شرایط این ماده گران بهایی می‌توان تاریخ انقضای آن را تا چند مدت هم به عقب انداخت. ژل رویال اگر در فریزر و در بسته‌بندی خوب نگهداری شود، به مدت 6 ماه برای رفع انواع بیماری‌ها قابل استفاده است.

در ایام قدیم ژل رویال را به در بسته‌بندی‌های مخصوص، به صورت قرص خشک شده قرار می‌دادند و به صورت روزانه از آن استفاده می‌کردند. ولی ساده‌ترین و راحت‌ترین روش به صورت بسته‌بندی‌های فریزر شده است. ژل رویال را اگر با عسل طبیعی ترکیب کرده باید آن را درون یخچال نگهداری کنید و تا 6 ماه قابل مصرف است.

خرید ژل رویال اصل

در این مقاله بطور کامل با راه‌ های تشخیص ژل رویال اصل از تقلبی آشنا شدید و براحتی می توانید رویال اصل را غیراصل به راحتی را تشخیص دهید و از خرید خودتان با رعایت چند نکته بالا مطمئن شوید. ژل رویال خواص زیادی دارد اما برای بهره مندی از آن ها باید از ژل رویال اصل استفاده شود. حتی برای برخی از افراد که بیماری های خاص دارند استفاده از ژل رویال تقلبی ممکن است خطرات زیادی داشته باشد.

بهترین راه برای تهیه ژل رویال اصل خرید آن از یک فروشگاه معتبر است. فروشگاه عسل قره چمن یکی از مراکز خرید ژل رویال بوده که می توانید با خیالی آسوده محصول خود را از آن تهیه کنید. برای مشاهده سایر محصولات وارد فروشگاه شوید.  در نهیات شما هم می توانید نظرات و تجربیات خود را از مصرف ژل رویال برای ما و سایر کاربران بنویسید.