عسل بهاره و پاییزه چه تفاوتی دارند؟ آیا مهم است که پیش از مصرف به نوع عسل دقت کنیم؟ این سوال زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که به دنبال خواص درمانی عسل بوده یا به بیماری خاصی مبتلا باشید. برای اینکه تفاوت عسل طبیعی بهاره و پاییزه را به درستی درک کنید، باید خواص هر یک از این مدل عسل‌ها را به خوبی بشناسید. در این مقاله به بررسی هر کدام از انواع عسل پرداخته و سعی می کنیم شما را به انتخاب بهترین نوع عسل راهنمایی کنیم.

عسل بهاره چیست؟

پیش از آنکه به بررسی تفاوت عسل بهاره و پاییزه بپردازیم بهتر است ابتدا ماهیت هر کدام را توضیح دهیم. اصلی ترین دلیلی که به این نوع عسل بهاره می گویند زمان برداشت آن است. عسل بهاره در فصل بهار برداشت می شود و با نام عسل بهار نارنج هم شناخته می شود. همچنین عسل بهاره از مجموع شهد گل های طبیعت در فصل بهار تولید می گردد که بسته به مکان و اقلیم هر منطقه می تواند دارای خواص درمانی، رنگ و رایحه متفاوتی باشد. البته این نوع عسل ممکن است تک گل و یا چند گل نیز باشد.

خواص عسل بهاره

عسل بهاره غنی از ویتامین ث بوده و تاثیر زیادی بر بهبود سرماخوردگی و آلرژی های مختلف دارد. عسل بهاره از شهد مرکبات تولید می شود و به عنوان درمان ضد افسردگی و آرام بخش درمان دردهای معده و نفخ درمان دردهای مفصلی درمان سینوزیت تسکین ناراحتی های تنفسی و گوارشی درمان ورم لثه درمان برفک دهان ضد آلرژی، نیز شناخته می شود. درمان معده درد با عسل بهاره نیز یکی از شناخته شده ترین خواص عسل است.

بهترین زمان برداشت عسل بهاره

برداشت عسل بهاره از 20 روز آخر فصل بهار و چهل روز اول فصل  تابستان صورت می گیرد. به این دلیل که در این بازه زمانی یعنی از ۲۰ روز آخر فصل بهار تا ۴۰ روز اول تابستان بیشترین رونق گل و گیاه را در طبیعت داریم و فرصت خوبی برای زنبورهاست از کندو خارج شوند و مشغول مکیدن و شهدگیری گل ها و گیاهان آن منطقه  شوند.از نظر علمی بهترین نوع عسل مربوط به عسل بهار می باشد که زیرا در این فصل تنوع گل و گیاهی بسیار زیاد بوده و زنبور می تواند که از تمام آنها متناسب با منطقه موردنظر شهد گیری کند.

زنبوز عسل و گل

عسل پاییزه چیست؟

این نوع عسل به عسلی می گویند که در اواخر تابستان و اوایل فصل پاییز برداشت می شود. عسل پاییزه دارای رنگی تیره و درصد  غلظت بالایی دارد. از جمله عسل های مشهور و پر خاصیت این بازه زمانی می توان به عسل گون و عسل آویشن اشاره کرد. به این دلیل که در فصل پاییز، زنبورها به دنبال گرده‌افشانی از گل‌های پاییزی هستند که برخی از آن‌ها از جمله آویشن، کاکوتی، شوید و پونه هستند.

خواص عسل پاییزه

عسل پاییزه نیز به نوبه خود خواص زیادی دارد و در طب سنتی از آن به عنوان درمان برخی از بیماری ها استفاده می شود.  از بهترین خواص عسل پاییزه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آنتی‌اکسیدان بودن (ضد سرطان)
  • کاهش‌دهنده‌ی فشارخون
  • ضد سرماخوردگی
  • تقویت‌کننده‌ی رشد مو
  • التیام دهنده‌ی سوختگی و زخم‌های عمیق،
  • افزایش‌دهنده‌ی هوش کودکان
  • خون‌ساز و تصفیه‌کننده‌ی خون
  • تب‌بر و تقویت‌کننده‌ی قوای بدن

زمان برداشت عسل پاییزه

برداشت عسل پاییزه، پس از برداشت اول شروع می شود. عسل بهاره محصول برداشت اول است. در برداشت دوم، عسل به دست آمده حاوی عسل بهاره و گل و گیاه آخر فصل تابستان و پاییز است با مقداری تغذیه مصنوعی که در نوع خود عطر و طعم و خواص خود را دارد و به آن عسل پاییزه گفته می شود. بهتر است بدانید که در برخی موافق منطقه زنبورهای منطقه تولید عسل پتانسیل کافی برای برداشت دوم را ندارد و همین موضوع باعث می شود عسل پاییزه با روش هایی که انسان نیز در آن دخالت دارد تولید شود.

بررسی تفاوت عسل بهاره و پاییزه

پس از آنکه با عسل بهاره و پاییزه و خواص آن ها به خوبی آشنا شدید، بررسی تفاوت آن ها کار چندان سختی نیست. هر کدام از انواع عسل دارای خواص و ویژگی های منحصربه فردی است. اما بهتر است در یک جدول تفاوت عسل بهاره و پاییزه را با جزئیات توضیح دهیم:

عسل بهاره عسل پاییزه
تولید در بهار (برداشت اول) تولید در پاییز (برداشت دوم)
استفاده از گل‌های بهاری مانند لاله، بهارنارنج و… استفاده از گل‌های پاییزی مانند تخم‌ک، آویشن، پونه و…
رنگ روشن تا متوسط رنگ تیره تا متوسط
طعم شیرین طعم آن ممکن است کمی تلخ باشد
قیمت بالاتر ارزان تر از عسل بهاره
کاهش التهابات پوستی، بهبود علائم سرماخوردگی و سرفه کاهش فشار خون، بهبود سلامت قلب و عروق و بهبود علائم بیماری‌های ریوی

لازم به ذکر است که میزان خواص و ویژگی‌های عسل بهاره و پاییزه بستگی به منبع گرده‌افشانی و شرایط محیطی مربوط به هر منطقه دارد. بنابراین، ممکن است تفاوت‌های مشاهده شده در جدول بین عسل بهاره و پاییزه برای مناطق مختلف متفاوت باشد.

عسل پاییزه بهتر است یا عسل بهاره ؟

موضوع برتری یک نوع عسل بر دیگری در هیچ منبع علمی بررسی نشده و نمی توان بصورت دقیق تشخیص داد. جدا از تفاوت عسل بهاره و پاییزه، هر کدام خواص خود را دارند و برای یک سری بیماری ها توصیه می شوند. حتی برخی از افراد نسبت به عسل بهاره حساسیت داشته و نمی توانند این نوع را مصرف کنند. اما در کل می توان گفت عسل بهاره در ایران از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

به عنوان نتیجه‌گیری، هر دو نوع عسل بهاره و پاییزه دارای ویژگی‌های مفیدی هستند و از انتخاب بین این دو وابسته به نیاز شما و شرایط موجود است. بهتر است قبل از مصرف هر یک از این دو نوع عسل، با یک منبع مطمئن مشورت کنید و نظرات و پیشنهادات او را در نظر بگیرید.

تفاوت عسل بهاره و پاییزه

خرید عسل بهاره و پاییزه

فروشگاه عسل قره چمن یکی از بزرگترین تولیدکننده و عرضه کننده ی عسل بوده که با تجربه ی بسیار زیاد اقدام به فروش انواع عسل نموده است. برای خرید و مشاوره در هر نوع عسلی که مد نظر شماست می توانید با ما در ارتباط باشید. به شما کمک می کنیم بهترین انواع عسل را در کمترین زمان تحویل بگیرید.

سوالات متداول

مصرف عسل بهاره بهتر است یا عسل پاییزی؟

انتخاب بین عسل بهاره و پاییزه بستگی به میزان نیاز شما به خصوصیات و خواص مختلف هر نوع عسل دارد. مصرف عسل بهاره و پاییزه هر دو می‌تواند برای سلامتی بدن مفید باشد و هر کدام خصوصیات و خواص منحصر به فرد خود را دارند. در این مقاله میتوانید بطور کامل تفاوت عسل بهاره و پاییزه را مطالعه کنید.

تفاوت عسل بهاره و پاییزه چیست؟ چگونه آن را تشخیص دهیم؟

از آنجایی که عسل بهاره از شهد گل های بهاری و عسل پاییزه از شهد گل های پاییزی تولید می شود، تفاوت آشکاری در طعم و رنگ دارند و براحتی می توان نوع آن را تشخیص داد. چنانچه قادر به تشخیص نبوددید، راهنمایی های لازم را از فروشگاه عسل قره چمن دریافت نمایید.

عسل بهاره چه خواصی دارد؟

عسل بهاره از شهد مرکبات تولید می شود و به عنوان درمان ضد افسردگی و آرام بخش درمان دردهای معده و نفخ درمان دردهای مفصلی درمان سینوزیت تسکین ناراحتی های تنفسی و گوارشی درمان ورم لثه درمان برفک دهان ضد آلرژی، نیز شناخته می شود.

مصرف عسل پاییزه چه مزایی دارد؟

مصرف عسل پاییزه به دلیل داشتن خواص ضد التهابی، ضد سرطانی و کاهش فشار خون، می‌تواند در بهبود سلامت قلب و عروق، بهبود علائم بیماری‌های ریوی و بهبود سلامت کلی بدن مفید باشد.