احتمالا شما هم هنگام خرید عسل با عنوان های مواجه شده اید که شما را سردرگم می کنند. عسل طبیعی و مصنوعی یا حتی عسل ارگانیک که هر کدام ویژگی های مخصوص خود را دارد. برای خرید بهترین نوع عسل باید بتوایند بهترین نوع آن را تشخیص دهید. در این مقاله به بررسی تفاوت بین عسل طبیعی و ارگانیک می پردازیم، تا آخر مقاله را مطالعه کنید تا خریدی راحت داشته باشید.

عسل طبیعی چیست؟

عسل طبیعی، عسل پایه و اولیه ای است که توسط زنبورها ساخته شده و فرآیند تولید آن بدون دخالت انسان است. تفاوت عسل طبیعی و مصنوعی کاملا مشخص است. عسل بصورت مستقیم از کندو استخراج شده و با فشار بسیار آرام از موم بیرون می آید. عسل تا زمان جمع آوری و قرار گیری آن در یک ظرف قابل خریداری، کاملاً طبیعی است. نقطه مقابل عسل طبیعی، عسل مصنوعی است، مواد افزودنی می توانند به عسل اضافه شوند و آن را از حالت طبیعی آن خارج کنند.

عسل ارگانیک چیست؟

در واقع ارگانیک، اصطلاحی است که برای توصیف نحوه رشد یا فرآوری محصولات مورد استفاده قرار می گیرد. طبق مقررات USDA، عسل طبیعی ممکن است ارگانیک باشد یا نباشد. یکی از تفاوت های عسل طبیعی و ارگانیک در رنگ آن است. همچنین عسل ارگانیک نسبت به عسل طبیعی که رنگ زرد و شفافی دارد.

در چه صورتی عسل از حالت ارگانیک خارج می‌شود؟

هر گونی تغییری در ژن زنبورها، افرودن مواد مصنوعی مانند طعم دنده های طبیعی، موارد نگهدارنده، باعث می شود عسل از حالت ارگانیک بودن خارج شود. حتی اگر باعث تغییر طعم یا رنک عسل نشود باز هم دیگر نمی توان به آن عسل ارگانیک گفت.

تفاوت عسل طبیعی و ارگانیک

تشخیص عسل ارگانیک

تشخیص عسل ارگانیک ممکن است در برخی موارد سخت باشد، زیرا این محصول بدون هیچ گونه مواد شیمیایی و سمومی تولید می‌شود و نمی‌توان به راحتی با تشخیص بصری از عسل غیر-ارگانیک تمایزش داد. با این حال، برخی از روش‌هایی که ممکن است به شما در تشخیص عسل ارگانیک کمک کنند، عبارتند از:

  1. بررسی برچسب: یکی از راه‌های ساده برای تشخیص عسل ارگانیک، بررسی برچسب محصول است. برچسب باید حاوی اطلاعاتی درباره سازنده، تاریخ تولید و تاریخ انقضا باشد. همچنین، برای اطمینان از اینکه عسل ارگانیک است، باید برچسب شامل گواهینامه ارگانیک باشد.
  2. بوی عسل: عسل ارگانیک به طور کلی بوی ملایم‌تری نسبت به عسل غیر-ارگانیک دارد. به طور معمول، بوی عسل ارگانیک می‌تواند شبیه به بوی گیاهان طبیعی باشد.
  3. طعم عسل: عسل ارگانیک به طور کلی طعم مطلوب‌تری نسبت به عسل غیر-ارگانیک دارد. طعم عسل ارگانیک معمولاً شیرین و ملایم‌تر است و ممکن است معطر باشد.
  4. پوشش موم: عسل موم دار ارگانیک می‌تواند نشان دهنده این باشد که عسل از زنبورداری‌هایی استخراج شده است که از پوشش مومی برای نگهداری عسل استفاده می‌کنند.
  5. آزمایش‌های شیمیایی: برخی آزمایش‌های شیمیایی می‌تواند در تشخیص عسل ارگانیک مفید باشند، اما برای انجام این آزمایش‌ها نیاز به تجهیزات و تخصص لازم است.

هر چند، باید توجه داشت که هیچ روشی برای تشخیص عسل ارگانیک به صورت قطعی وجود ندارد و تمامی روش‌های فوق فقط می‌توانند به شما در تشخیص و انتخاب عسل با کیفیت و بیشتر طبیعی و ارگانیک کمک کنند.

خواص عسل ارگانیک

عسل ارگانیک غنی از انواع ویتامین‌ها مانند ویتامین C، B6 و تیامین و مواد معدنی مانند کلسیم، آهن و مس است. عسل خام و ارگانیک هر دو غنی از آنتی اکسیدان‌ها هستند و خواص ضد باکتری دارند؛ همچنین عسل دارای خواص قلیایی بوده و باعث جلوگیری از سو هاضمه و رفع مشکلات افزایش اسید معده می شوند.

بررسی تفاوت عسل طبیعی و ارگانیک

تفاوت عسل طبیعی و ارگانیک از لحاظ لحاظ کیفیت و مواد مغذی تشکیل دهنده، چندان زیاد نیست. می‌توان گفت خرید عسل خام یا ارگانیک گزینه بهتری نسبت به خرید عسل فرآوری شده و تا حدود زیادی پاستوریزه می‌باشد.

همانطور که گفته شد،  عسل طبیعی به عسلی گفته می‌شود که در آن زنبور تنها از شهد گیاهان به عنوان تغذیه استفاده کرده باشد و تمامی عسل به همین شیوه تولید شده باشد. می‌توان گفت که هر عسل ارگانیکی قطعا طبیعی است اما در مقابل آن عسل طبیعی می‌تواند ارگانیک باشد یا نباشد.

عسل خام نیز به عسلی گفته می‌شود که به آن حرارت داده نشده باشد و درست بعد از برداشت از کندو، بدون اینکه هیچگونه فرآوری روی آن صورت بگیرد به دست مشتری برسد. این نوع عسل بعد از مدتی رس می‌بنند و به اصطلاح شکرک می‌زند. عسل خام نشانه‌ای از طبیعی بودن یا نبودن عسل و همچنین ارگانیک بودن یا نبودن آن نیست بلکه به این معنا است که عسل حرارت ندیده است. در مقابل، تفاوت اصلی بین عسل طبیعی و ارگانیک این است که عسل ارگانیک به دلیل استفاده از روش‌های بیولوژیکی و کشت ارگانیک، ممکن است در مقایسه با عسل طبیعی قیمت بیشتری داشته باشد

عسل طبیعی

چگونه می توان عسل ارگانیک خریداری کرد؟

برای خرید عسل ارگانیک ابتدا باید بتوانید نوع آن را تشخیص دهید و پس از آن به یک فروشگاه معتبر دسترسی داشته باشید. فاکتورهایی که یک عسل را ارگانیک جلوه می دهد بسیار سخت گیرانه است و همین موضوع باعث کمیاب بودن و قیمت بالای آن می شود. در ایران میزان کمی عسل ارگانیک تولید می شود و معیار خاصی برای سنجش آن وجود ندارد.

هنگام خرید عسل‌هایی با برچسب‌های عسل ارگانیک و دارای گواهینامه‌های خارجی به یاد داشته باشید که کل فرایند کیفیت سنجی یک عسل باید به صورت دوره‌ای و برای هر برداشت انجام شود که در ایران فرآیندی بسیار سخت است.

سوالات متداول

فرق عسل طبیعی و ارگانیک در چیست؟

عسل طبیعی به عسلی گفته می‌شود که در آن زنبور تنها از شهد گیاهان به عنوان تغذیه استفاده کرده باشد و تمامی عسل به همین شیوه تولید شده باشد. می‌توان گفت که هر عسل ارگانیکی قطعا طبیعی است اما در مقابل آن عسل طبیعی می‌تواند ارگانیک باشد یا نباشد. زیرا عسل ارگانیک کاملا بدون دخالت انسان تولید می شود.

تفاوت در قیمت عسل طبیعی و ارگانیک چقدر است؟

سل ارگانیک به دلیل استفاده از روش‌های بیولوژیکی و کشت ارگانیک قیمت بیشتری دارد. همچنین، ممکن است هزینه تایید و گواهینامه ارگانیک بودن برای تولیدکنندگان نیز به قیمت اضافی عسل ارگانیک افزوده شود.

آیا عسل ارگانیک در مقایسه با عسل طبیعی سالم‌تر است؟

هر دو نوع این عسل ارزش غذایی و خواص زیادی دارند و مصرف هر دوی آن ها برای تمام افراد توصیه می شود اما به طور کلی می توان گفت عسل ارگانیک دارای انواع ویتامین‌ها مانند ویتامین C، B6 و تیامین و مواد معدنی مانند کلسیم، آهن و مس است.