درباره عسل و تنظیم فشار خون چیزی شنیده اید؟! یکی از سوالات متداولی که برای افراد پیش می آید این است که: آیا عسل فشار خون را بالا میبرد؟ یا باعث کاهش فشار خون می شود؟ در جواب به این سوالات باید بدانید که تحقیقات زیادی روی خواص عسل طبیعی و تاثیرات آن بر فشار خون انسان شده است و طبق این تحقیقات، عسل طبیعی نه تنها به افزایش فشار خون منجر نمی شود؛ بلکه به عنوان یک راهکار برای کاهش فشار خون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عسل و تنظیم فشار خون حقیقت دارد؟

با توجه به مطالعات انجام ‌شده، مشخص شده است که مصرف عسل منجر به کاهش فشار خون می‌شود. فشار خون بالا برای سلامت جسمی جدی تهدید بزرگی است و کنترل آن امری بسیار حیاتی ست. افزایش فشار خون به تدریج باعث تنگ‌ شدن و باریک شدن عروق خونی می‌شود و در نتیجه خون و اکسیژن کمتری به قلب می‌رسد. این وضعیت باعث کمبود اکسیژن در قلب می‌شود که در نهایت ریسک خطر حملات قلبی را افزایش می دهد. البته این روند به مرور زمان و در طول دوره‌ های طولانی اتفاق می‌افتد. شما در این مدت فرصت دارید تا کنترل اوضاع خود را دردست بگیرید و از روش‌ های درمانی مناسب برای کاهش فشار خون خود استفاده کنید.

عسل و تنظیم فشار خون

کربوهیدراتی به نام الیگوساکارید در عسل طبیعی وجود دارد که دارای خواص آنتی‌اکسیدانی مهمی است و می‌تواند به تنظیم فشار خون کمک کند. این کربوهیدارت مورد توجه خیلی از پژوهش‌های علمی قرار گرفته است و طبق این پژوهش ها متوجه شده ایم که الیگوساکاریدها می تواند منجر به بهبود سلامتی عروق خونی، کاهش التهاب عروق و انعطاف‌پذیری آنها شوند و به طور کلی به تسهیل جریان خون و کاهش فشار خون کمک کنند.

طبق مطالعات انجام شده و آزمایش‌ های صورت گرفته در ژانویه ۲۰۱۱، مصرف عسل در بدن موش‌هایی که کالری بیش از حدی دریافت کرده بودند، توانسته بود از آنها در برابر فشار خون بالا محافظت کند و اثر مثبتی بر جا بگذارد. آزمایش‌ها و تحقیقات دیگری در سال ۲۰۱۱ انجام شد و در پی آن محققان متوجه شدند مصرف عسل در موش‌ هایی که دچار فشار خون سیستولیک شده بودند، اثر مثبتی داشته و باعث کاهش فشار خون آنها شده است. نتیجه این آزمایش در مجله بین المللی علوم مولکولی ارائه شد.

مقدار مصرف عسل برای فشار خون بالا

بهترین زمان خوردن عسل طبیعی برای تنظیم فشار خون به صورت ناشتا و هنگام صبحانه است. توصیه معمولی برای مقدار مصرف عسل در روز، حدود 1 تا 2 قاشق غذاخوری (حدود 20-40 میلی‌لیتر) است. اما این مقدار ممکن است بسته به شرایط فردی و سلیقه افراد تغییر کند. برای بهره مندی از خواص عسل و تنظیم فشار خون، خرید عسل طبیعی شهد کوهستان می تواند بهترین گزینه باشد. البته باید توجه داشته باشید که عسل طبیعی هم دارای کالری است، بنابراین در مصرف آن باید تعادل را برقرار کنید. همچنین باید به رژیم غذایی روزانه خود و عوامل دیگری که موجب افزایش فشار خون می‌شوند؛ مانند مصرف نمک، تحرک ناکافی، استرس و مصرف الکل توجه کافی داشته باشید و عوامل مخرب را از خود دور کنید.

آبلیمو و عسل برای فشار خون

حتما از خواص بی نظیر آبلیمو و عسل و تنظیم فشار خون و تاثیرات آن چیزی شنیده اید. ترکیب این مواد طبیعی می‌تواند به عنوان یک نوشیدنی خوشمزه و سالم به کنترل فشار خون کمک کند. بهترین زمان برای مصرف ترکیب آبلیمو و عسل، صبح ناشتا یا پس از نهار است و طرز تهیه ساده ای دارد.

طرز تهیه: برای تهیه این نوشیدنی باید در یک لیوان آب گرم، یک یا دو قاشق چایخوری عسل طبیعی و یک یا دو قاشق آبلیمو تازه اضافه کنید و در نهایت آن را با قاشق مخلوط کنید. حتما از عسل طبیعی و آبلیمو تازه که منبع ویتامین C می باشد استفاده کنید. مصرف روزانه این نوشیدنی فشار خون بالا را پایین می آورد و در دراز مدت باعث ثبات فشار خون خواهد شد.

ابلیمو و عسل برای تنظیم فشارخون

سیاه دانه و عسل برای فشار خون بالا

مصرف ترکیب سیاه دانه و عسل به صورت روزانه برای پایین آوردن فشار خون بالا توصیه می شود. شما می توانید این ترکیب را صبح به صورت ناشتا یا بعد از وعده‌های غذایی مصرف کنید. مواد لازم برای تهیه این ترکیب یک قاشق چایی خوری سیاه دانه خام، یک تا دو قاشق عسل و یک فنجان آب گرم می باشد.

طرز تهیه: یک قاشق سیاه دانه‌ در یک لیوان یا فنجان بریزید و سپس آب گرم را به سیاه دانه‌ها اضافه کنید. آن‌ها را خوب مخلوط کنید و به مدت 5-10 دقیقه منتظر بمانید. عسل را به مخلوط اضافه کرده و پس از ترکیب به صورت نوشیدنی مصرف کنید تا معجزه دیگری از عسل و تنظیم فشار خون را شاهد باشید.

سیاه دانه و عسل برای تنظیم فشارخون

ایا عسل و دارچین فشار خون را بالا میبرد؟

عسل و دارچین و فشار خون با هم رابطه مستقیمی دارند؛ ولی فشار خون را بالا نمی‌برند. برخی تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف معتدل عسل و دارچین به کنترل فشار خون کمک می کند و این ادعاها معمولاً به اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی بودن این مواد طبیعی برمی‌گردند. شما می توانید از خواص این مواد طبیعی برای کنترل فشار خون خود استفاده کنید ولی باید بدانید که در کنار مصرف عسل، برای مدیریت فشار خون و سلامت قلب و عروق، پیروی از یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و کاهش استرس الزامی است.

عسل و دارچین برای فشارخون