با توجه به تقلب ها و روش های نادرستی که در تولید عسل  صورت می گیرد و باعث مشکلات بسیاری می شود، آگاهی از تفاوت عسل طبیعی و مصنوعی، همچنین شیوه های تشخیص عسل اصل از دغدغه های اصلی افراد هنگام خرید شده است. این موضوع زمانی اهمیت چندانی پیدا می کند که افراد به دنبال خواص درمانی عسل باشند. در این مقاله از فروشگاه قره چمن به بررسی مهم ترین تفاوت هایی که باید بدانید می پردازیم، پس تا پایان این مقاله را مطالعه نمایید.

ویژگی های عسل طبیعی ویژگی های عسل تقلبی
تولید طبیعی توسط زنبور عسل فرآیندی مصنوعی با دخالت انسان
شکر طبیعی شکر مصنوعی
غنی از مواد معدنی فاقد مواد معدنی
به راحتی در آب حل نمی شود به راحتی در آب حل می شود
عطر و بوی گیاهی دارد عطر و بوی شکر
ظاهری آن دارای ذرات کوچک است ظاهری یکنواخت دارد
قیمت گران قیمت ارزان تر
دارای خواص درمانی بدون خواص درمانی

منظور از عسل طبیعی چیست؟

اما قبل از اینکه در این مطلب به نحوه تشخیص عسل طبیعی و تفاوت آن با عسل تقلبی بپردازیم بهتر است ابتدا بدانیم که عسل طبیعی به چه عسلی گفته می‌شود. منظور از عسل طبیعی این است که در فرآیند تولید آن زنبور عسل پس از تغذیه از شهد گل، آن را فرآوری کرده و در کندو ذخیره می کند. حتی اگر زنبور بجای شهد گل یا گیاه از انواع شکر مصنوعی استفاده کرده باشد، باز هم عسل تولید شده طبیعی نیست.

تفاوت عسل طبیعی و مصنوعی

تفاوت عسل طبیعی و مصنوعی چیست؟

برای واضح تر شدن مفهوم عسل طبیعی بهتر است گریزی به تفاوت آن با عسل تقلبی بزنیم تا روش های تشخیص آن نیز راحت تر شود. در ادامه به بررسی 10 تفاوت مهم عسل طبیعی و مصنوعی می پردازیم:

 1. مکانیسم تولید: عسل طبیعی موم دار توسط زنبورها در کندوهایشان تولید می‌شود، اما عسل مصنوعی به وسیله‌ی فرآیندهای صنعتی تولید می‌شود.
 2. محتوای شکر: عسل طبیعی حاوی شکرهای طبیعی مانند فروکتوز و گلوکز است، اما عسل مصنوعی ممکن است شامل شکرهای مصنوعی باشد.
 3. محتوای مواد غذایی: عسل طبیعی حاوی مواد غذایی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها است، اما عسل مصنوعی ممکن است به‌صورت مصنوعی تقویت شده باشد.
 4. محلول شدن: عسل طبیعی به دلیل حضور ذرات ریز مواد معدنی و گیاهی ممکن است کمی ترشحات پوسته داشته باشد و به‌طور طبیعی محلول نشود، اما عسل مصنوعی به طور معمول به‌صورت کاملاً محلول در آب است.
 5. رنگ و طعم: عسل طبیعی رنگ و طعم متفاوتی دارد که به دلیل منشاء گیاهی آن متفاوت است، اما عسل مصنوعی معمولاً به‌طور مصنوعی رنگ و طعم خاصی دارد.
 6. شکل ظاهری: عسل طبیعی ممکن است شامل ذرات کوچکی از مواد معدنی و گیاهی باشد و شکل ظاهری آن معمولاً یکنواخت نیست، اما عسل مصنوعی به‌صورت یکنواخت و بدون ذرات است.
 7. نحوه تولید: عسل طبیعی تولید شده توسط زنبورانی است که به‌صورت طبیعی و بدون استفاده از مواد شیمیایی و داروهای شیمیایی پرورش یافته‌اند، اما عسل مصنوعی ممکن است توسط زنبورانی تولید شود که با داروهای شیمیایی تغذیه شده‌اند.
 8. مقاومت به حرارت: عسل طبیعی ممکن است در دمای بالا تبخیر شود و مقاومت به حرارت کمتری داشته باشد، اما عسل مصنوعی معمولاً از طریق فرآیندهای صنعتی تولید می‌شود که مقاومت به حرارت بیشتری داشته باشد.
 9. قیمت: عسل طبیعی به‌صورت معمول گران‌تر از عسل مصنوعی است.
 10. خواص درمانی: عسل طبیعی به دلیل حاوی مواد غذایی طبیعی، آنتی‌اکسیدان‌ها و خواص ضدباکتریایی و ضد التهابی خود، بهداشتی‌تر از عسل مصنوعی است که ممکن است شامل مواد شیمیایی و شکرهای مصنوعی باشد. همچنین، زنبورانی که عسل طبیعی را تولید می‌کنند، ممکن است در محیطی طبیعی و بدون استفاده از داروهای شیمیایی پرورش یافته باشند که برای سلامتی مصرف‌کننده‌ها مهم است.

روش تشخیص عسلی طبیعی و مصنوعی در خانه

روش های تشخیص عسل اصل و طبیعی

همانطور که پیش تر اشاره کردیم گاهی تفاوت عسل طبیعی و مصنوعی به قدری کم می شود که تشخیص آن برای خریداران عادی سخت بوده و نیاز به روش هایی دارند که به راحتی بتوانند عسل مدنظر خود را خریداری کنند. البته روش های زیادی برای این منظور وجود دارد و افراد گاه روش های نه چندان مرسومی را پیشنهاد می دهند. در این نوشته تلاش شده است به بررسی مهم ترین تفاوت های عسل طبیعی و مصنوعی پرداخته شود.

 تشخیص تفاوت عسل طبیعی و مصنوعی با آزمایش

یکی از معتبرترین راه ها برای تشخیص تفاوت عسل طبیعی و مصنوعی، بررسی نمونه عسل در آزمایشگاه است. قطعا این روش از هزینه های بالایی برخوردار است و زمانی پیشنهاد می‌شود که می‌خواهید به صورت عمده عسل بخرید.

آزمایش عسل علاوه بر اینکه می‌تواند طبیعی یا تقلبی بودن عسل را نشان دهد، می‌تواند میزان کیفیت عسل، که به شاخص‌هایی مثل رطوب، میزان ساکارز و… وابسته است را نیز برای ما مشخص کند.

روش‌های خانگی تشخیص عسل تقلبی

روش های خانگی برای تشخیص تفاوت عسل طبیعی و مصنوعی اعتبار زیادی ندارد و تنها برای عسل های کاملا تقلبی که بدون هیچگونه استفاده از زنبور تولید شده اند، کاربرد دارد. در ادامه به صورت خلاصه به معرفی برخی از آن ها می پردازیم.

 • بررسی غلظت عسل: عسل طبیعی و اصل نسبتا غلیظ است. برای استفاده از این روش کافیست کمی شیشه عسل را خم کنید تا کمی جابه جا شود. عسل تقلبی حالتی روان داشته و به راحتی تکان می خورد.
 • بررسی چسبندگی عسل: مقدار کمی عسل طبیعی را بین دو انگشت خود قرار دهید و آن را فشار دهید بعد از جدا کردن انگشتان از هم، انگشتان تمایلی به چسبندگی ندارند. اما در عسل کاملا تقلبی به علت شیرین‌کننده‌های زیادی که در آن‌ها استفاده شده، احساس چسبندگی خواهید کرد.
 • مزه و طعم عسل: طعم عسل اصل ماندگاری زیادی ندارد چون از شیرین کننده های طبیعی استفاده نشد. در مقابل عسل تقلبی بسیار شیرین است و طعم آن ماندگاری بیشتری دارد.
 • عطر و بو: عسل طبیعی بسته به گیاهی که زنبور از آن تغذیه کرده است عطر و بوی متفاوتی دارد. برخی از افراد به راحتی می توانند بوی گیاه را در عسل تشخیص دهند اما عسل‌های تقلبی صرفا بوی شیرینی و یا اسانس می‌دهند و حتی ممکن است کمی بوی ترشی بدهند.
 • حرارت دادن عسل: یکی دیگر از راه های بررسی عسل طبیعی و مصنوعی، حرارت دادن آن است. در این روش عسل تقلبی حباب حباب می شود اما عسل طبیعی کمی به کارامل شباهت پیدا می کند. برای استفاده از این روش کافیست مقدار کمی عسل را روی قاشق بریزید و آن را روی شعله گاز نگه دارید.
 • بررسی میزان حلالیت عسل: اگر مقداری از عسل کاملا اصل را با قاشق از بالا داخل یک لیوان آب بریزیم، عسل بدون پخش شدگی در ته ظرف جمع می‌شود. اما عسل کاملا تقلبی در میانه‌ی راه پخش می‌شود و حل می‌شود.
 • استفاده از کبریت: اگر نوک کبریتی را به عسل طبیعی آغشته کنیم و بعد از چند لحظه آن را پاک کنیم. می‌توانیم کبریت را روشن کنیم. در مقابل عسل تقلبی به علت رطوبت موجود در آن این اتفاق نخواهد افتاد و کبریت روشن نخواهد شد.

عسل طبیعی و زنبور عسل

خرید عسل طبیعی و عسل از یک منبع معتبر

ساده ترین راه برای خرید عسل اصل و شناسایی تفاوت عسل طبیعی و مصنوعی، مراجعه به یک فروشنده معتبر است. وبسایت ما در سریع ترین زمان ممکن عسل مورد نیاز شما را تهیه کرده و حتی در صورت نیاز، راهنمایی های لازم را ارائه می دهد.

اهمیت استفاده از عسل طبیعی و اصل

استفاده از عسل طبیعی و اصل تاثیر بسازایی بر سلامتی دارد. استفاده از عسل طبیعی و مرغوب به دلیل داشتن خواص ضدباکتریایی، ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی بسیار مفید است. همچنین استفاده از عسل طبیعی و مرغوب در کاهش التهابات، آرامش بخشی به سیستم عصبی، کاهش سطح کلسترول خون، تقویت سیستم ایمنی، کاهش علائم سرماخوردگی، افزایش رشد بافت‌های بدن و حفظ سلامتی دستگاه گوارش موثر است.

از طرفی، عسل مصنوعی ممکن است شامل شکرهای مصنوعی و مواد اضافی باشد که برای سلامتی مضر باشد. بنابرین علت اصلی تاکید بر شناخت تفاوت عسل طبیعی و مصنوعی این است که تمامی خواص عسل مربوط به عسل طبیعی است و عسل تقلبی حتی میتوان ضررهای جبران ناپذیری داشته باشد.

آیا شکرک زدن عسل نشان دهنده تقلبی بودن آن است؟

شکرک زدن عسل نشان‌دهنده تقلبی بودن آن نیست، بلکه ممکن است به دلیل ترکیب شدن مواد مختلف در عسل، شکرک زده شود. شکرک زدن به معنی بلور شدن گلوکز و فروکتوز موجود در عسل است که به دلیل سرمایش و نگهداری در دمای پایین به وجود می‌آید.

در واقع، شکرک زدن عسل ممکن است به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی عسل باشد و نشان‌دهنده تقلبی بودن آن نیست. اما اگر عسلی که شکرک زده شده است، دارای شکرهای مصنوعی یا مواد اضافی دیگری باشد، ممکن است نشان‌دهنده نشان دهنده تقلبی بودن آن است.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی تفاوت عسل طبیعی و مصنوعی، همچنین روش های متداول تشخیص عسل اصل پرداختیم. بسیاری از روش ها مانند تشخیص اصل طبیعی با سرکه یا با دستمال کاغذی به دلیل نداشتن اعتبار کافی بررسی نشده اند، اما اگر شما از این روش ها استفاده کرده و نتیجه مثبتی دریافت کرده اید، حتما با ما درمیان بگذارید.