یکی از اصلی ترین معیارهای افراد هنگام خرید عسل طبیعی، قیمت آن است. حتی برخی تصور میکنند هرچه قیمت عسل گران تر باشد، بطور حتم آن عسل طبیعی بوده و کیفیت بالایی هم ندارد. در این مقاله به بررسی علت تفاوت قیمت انواع عسل طبیعی می پردازیم تا یک دید واقع‌بینانه و منطقی نسبت به قیمت عسل داشته باشید. همچنین می توانید برای مشاهده قیمت عسل طبیعی بدون موم و با موم به سایت عسل قره چمن مراجعه کنید.

چه عواملی بر قیمت عسل طبیعی تاثیر دارند؟

قیمت عسل به فاکتورهای متعددی مانند حجم خرید، تغذیه‌ای یا طبیعی بودن، نوع عسل، منطقه‌ی برداشت، کیفیت عسل و… بستگی دارد که در زیر به مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد.

حجم و میزان عسل خریداری شده

قطعا اولین عامل تاثیر گذار بر قیمت عسل میزان خرید شماست. اگر جزو افرادی باشید که عسل را بصورت عمده خریداری میکنید قیمت کمتری پرداخت خواهید کرد. در صورتی که همین عسل در بازار با قیمت های بیشتری بفروش می رسد. خوب است بدانید که در فروشگاه عسل قره چمن واسطه بین تولید کننده و بازار حذف شده و شما بصورت کاملا مستقیم و بدون اینکه حتی بصورت عمده قصد خرید داشته باشید، می توانید عسل طبیعی را با قیمت کمتر تهیه کنید.

عسل طبیعی است یا تقلبی

در واقع عسل تقلبی واژه ی درستی نیست و از این نوع عسل به عنوان عسل تغذیه ای یاد می شود. حجم زیادی از عسل تولیدی در کشور به صورت تغذیه‌ای است یعنی زنبور در این حالت به جای استفاده از شهد گیاهان از آب شکر یا سایر مواد قندی مصنوعی تغذیه می‌کند. علت آن هم این است که در این حالت بارگیری کندو چیزی در حدود ۳ تا ۴ برابر حالت عادی خواهد شد و کلنی زنبور قوی می‌شود. حالا برخی از افراد ممکن است این عسل را به عنوان عسل طبیعی با قیمت کمتر به فروش برسانند که تاثیر بسیار زیادی بر تفاوت قیمت انواع عسل طبیعی دارد.

عسل طبیعی و قاشق عسل

نوع و کیفیت عسل

نوع و کیفیت عسل نیز از فاکتورهای بسیار مهم در تعیین قیمت عسل طبیعی هستند. به عنوان مثلا معمولا عسل گیاهانی که به وفور در کشور یافت می‌شوند مانند گون و عسل هایی که از شهد چند گیاه به دست می‌آیند قیمت پایین‌تری نسبت به عسل‌هایی چون آویشن یا زرشک دارند. البته کیفیت عسل هم معیار و ملاک مهمی است. هر چه کیفیت عسل بیشتر باشد قیمت بالاتری خواهد داشت.

طعم و مزه عسل

طعم و مزه عسل نیز می‌تواند بر روی قیمت عسل طبیعی تاثیرگذار باشد. اگر چه فاکتورهای آزمایشگاهی عسل نقش تعیین کننده‌ای در قیمت نهایی عسل دارند اما نباید طعم و مزه عسل را نادیده گرفت. برخی  از عسل ها مانند عسل پاییزه طعم تندتری نسبت به عسل های بهاره دارند و می توان گفت عسل بهاره بین افراد محبوب تر است و طبیعتا گران تر خواهد بود.

منطقه برداشت عسل

منطقه برداشت نیز اگر چه معیار و ملاک درستی برای قیمت‌گذاری عسل نیست اما به هر حال بر آن تاثیر می‌گذارد. معمولا هرچه زنبوردار کندوها را در جاهای بکرتری قرار دهد و سختی بیشتری متحمل شود به تبع عسل را نیز گرانتر می‌فروشد. به همین دلیل عسل‌هایی که از مناطق دست نخورده و گاها محافظت شده که هیچگونه آلودگی و سمی در آن وجود ندارد با عنوان عسل ارگانیک با قیمت بالاتری به فروش می‌رسد. به همین دلیل عسل طبیعی شهد کوهستان قیمت بالاتری دارد.

بسته بندی عسل

بسته بندی عسل جزو علت های مهم بر تفاوت قیمت انواع عسل طبیعی است. البته این موضوع برای احترام به مشتری انجام می شود اما به هر حال نمی توان آن را نادیده گرفت. بسته بندی در یک ظرف و پکیج بسیار زیبا قیمت بیشتری خواهد داشت اما به عنوان هدیه می تواند جلوه خوبی داشته باشد. البته شما در فروشگاه عسل قره چمن مبلغ بسیار گزافی برای بسته بندی پرداخت نمی کنید و این موضوع تاثیری بر قیمت نخواهد داشت.

لیست قیمت انواع عسل طبیعی بر اساس نوع در سال ۱۴۰۲

تا این بخش از مقاله با علت تفاوت قیمت انواع عسل طبیعی و عوامل موثر بر آن آشنا شدید. در این بخش لیستی از قیمت های عسل طبیعی بر اساس نوع را بررسی خواهیم کرد. برای اطلاع از قیمت عسل طبیعی به بخش فروشگاه مراجعه کنید.

نوع عسل قیمت عسل طبیعی (یک کیلو)
عسل طبیعی شهد کوهستان 320,000 تومان
عسل طبیعی موم دار 300,000 تومان
عسل و ژل رویال 920,000 تومان
معجون گرده شامل عسل 890,000 تومان
معجون عسل و جنسینگ 620,000 تومان

آیا قیمت عسل معیار طبیعی بودن است؟

نکته‌ای که باید به آن دقت شود این است که صرف ارزان یا گران بودن عسل نمی‌تواند ملاکی برای ارزیابی کیفیت عسل باشد. بهترین کار برای اطمینان از این که آیا عسلی که می‌خرید با کیفیت است یا خیر این است که آن را از یک زنبوردار یا فروشنده معتمد بخرید.

چرا عسل طبیعی گران تر است؟

احتمالا تا اینجا متوجه شدید که عسل طبیعی حاصل تغذیه زنبور از شهد گیاهان است و در پروسه تولید عسل به هیچ وجه از مواد قندی استفاده نشده است، مسلما وقتی زنبوردار از مواد قندی برای تغذیه زنبور استفاده نمی‌کند، لازم است که در محلی مستقر شود که گل و گیاهان به اندازه کافی وجود داشته باشند، و این یعنی سختی بیشتر در تولید عسل که مسلما روی قیمت اثرگذار است.

از طرف دیگر، وقتی زنبور فقط از شهد گیاهان استفاده می‌کند به دلیل محدود بودن شهد، عسل تولید شده تقریبا نصف حالتی است که زنبور از مواد قندی استفاده می‌کند و این یعنی تولید کمتر و کمتر بودن عسل طبیعی نسبت به عسل تغذیه‌ای که مسلما روی قیمت اثرگذار است.

در مجموع عسل طبیعی هم سخت ‌تر نسبت به عسل تغذیه‌ای تولید می‌شود و زحمت بیشتری دارد و هم در حجم کمتری برداشت می‌شود که این دو عامل موجب می‌شوند که زنبوردار محصول خود را به قیمت بالاتری به فروش برساند تا فایده اقتصادی برایش داشته باشد و این قیمت بالا کاملا منصفانه است. البته نباید خواص عسل طبیعی را فراموش کرد و با توجه به اینکه عسل طبیعی فواید زیادی دارد تقاضای بیشتری هم خواهد داشت و همین موضوع گاها باعث نایاب شدن و گرانتر شدن آن می شود.

قیمت انواع عسل طبیعی

چطور بفهمیم عسل واقعا طبیعی است؟

تشخیص عسل طبیعی از غیر طبیعی امکان پذیر است اما کار راحتی نیست و اینطور نیست که با یک نگاه یا مزه کردن عسل این موضوع را متوجه شوید، در خصوص این موضوع در یک مطلب به طور مفصل صحبت کرده‌ایم، برای مطالعه به مقاله تفاوت عسل طبیعی و مصنوعی مراجعه کنید.

خرید عسل طبیعی

شما به راحتی می توانید از فروشگاه عسل قره چمن با قیمت های کاملا منصفانه و بدون واسطه عسل طبیعی خریداری کنید. فروشگاه قره چمن، با سال‌ها تجربه در زمینه فروش عسل باکیفیت، همواره سعی داشته است عسل‌های با کیفیت و اصیل را به مشتریان ارائه دهد و کیفیت بالا را اساس کار خود قرار داده است.

سوالات متداول

چه عواملی بر تفاوت قیمت انواع عسل طبیعی تاثیر می گذارند؟

قیمت عسل به فاکتورهای متعددی مانند حجم خرید، تغذیه‌ای یا طبیعی بودن، نوع عسل، منطقه‌ی برداشت، کیفیت عسل و… بستگی دارد که با مطالعه این مقاله با تمام این موارد بیشتر آشنا خواهید شد.

آیا قیمت بالا عسل طبیعی نشان کیفیت بالاست؟

هرگز نباید قیمت بالای عسل این تصور را برای شما ایجاد کند که قطعا عسل طبیعی و با کیفیت است. حتی با کیفیت ترین عسل هم محدوده قیمتی مشخصی دارد. صرف ارزان یا گران بودن عسل نمی‌تواند ملاکی برای ارزیابی کیفیت عسل باشد.